Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

zamiana renty uczniowskiej na socjalną


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 marcia

marcia

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 118 postów

Napisano 28 grudzień 2008 - 23:12

pytanie kieruje do tych co maja/mieli rente uczniowską (przyznawaną do 1998 r).
ja mam rente uczniowska (na stale) ale przysluguje mi renta rodzinna po ojcu. aby taka otrzymac musze miec rente socjalną . czy ktos z was robil zamiane renty uczniowskiej na socjalną i czy wtedy byl wzywany ponownie na komisje?
  • 0
Pozdrawiam
Marta

#2 krzycho99

krzycho99

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 09 marzec 2009 - 12:21

Witam :) mam taki sam problem i zastanawiam sie nad złożeniem wniosku o rentę socjalna, obecnie mam uczniowską. A potem wystąpić o rentę rodzinną po ojcu. Czy jest w ogóle taka możliwość? w zus-ie grzeczna pani powiedziała ze nie wie:).
  • 0

#3 mlutek

mlutek

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 367 postów

Napisano 09 marzec 2009 - 17:48

Chyba z tym faktycznie bedzie problem. Zmienily sie przepisy i obecnie od kilkunastu lat juz nie ma renty uczniowskiej a jest jedynie renta socjalna.
Po prostu są to nabyte prawa i dlatego nie mozna w mysl przepisów prawnych przejsc na cos mniej korzystnego czyli zrezygnowac z renty uczniowskiej na rzecz renty socjalnej
W zasadzie jest to ten sam rodzaj renty, tylko sa inne prawą., inne kwoty renty i pozatym do renty uczniowskiej mozna bylo dorabiac jak normalna osoba do socjalnej kazdy wie jak to jest obecnie.
Troche sie dziwie czemu majac rente uczniowską nie mozesz pobierac renty po ojcu. byc moze jest taka mozliwosc tylko trzeba dobrze poszperac w przepisach.
jesli zas nie mozna pobierac renty po ojcu majac rente uczniowską, byc moze trzeba jedną z nich zawiesic: tzn uczniowską.
Raczej w tej sprawie trzeba sie uddac do kogos kompetentnego bo tutaj na forum bedzie trudno znalesć na to odpowiedz:(.
Pozdrawaiam


Do renty rodzinnej mają prawo: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione - do ukończenia 16. roku życia lub 25. roku życia, jeśli się uczą oraz bez względu na wiek, jeśli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed 16. rokiem życia lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25. roku życia. Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.
  • 0

#4 krzycho99

krzycho99

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 09 marzec 2009 - 22:06

Dziękuje za podpowiedzi, właśnie chodzi o to ze do renty socjalnej przysługuje renta rodzinna dodatkowo (w zbiegu) i jest niższa lub równa 200% kwoty najniższej renty a do uczniowskiej nie (jedną zawieszamy).

marcia znalazłem dzisiaj w sieci taka informacje

Renta socjalna nie przysługuje osobie, która jest uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy. Jednakże od tej zasady istnieje wyjątek. Dotyczy on osoby, która:

* ma ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym tzw. renty uczniowskiej oraz
* ma ustalone prawo do renty rodzinnej, przy czym wysokość renty rodzinnej jest niższa lub równa 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy

Także starać sie można bo w zus-ie nawet o to mieli wątpliwości jak pytałem, jedno jest pewne jak zauważył mlutek że renta socjalna jest niższa niż uczniowska i nie można dorabiać bo są ograniczenia. Korzystne jest to gdy renta rodzinna jest mała, wtedy suma rent daje kwotę około 1000 zł. Ciekawe jest czy będzie można wrócić do renty uczniowskiej jeśli zmieni sie stan cywilny, ponieważ wtedy zostanie wstrzymana renta rodzinna.
  • 0

#5 sylwia21serce

sylwia21serce

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 210 postów

Napisano 10 marzec 2009 - 09:10

czesc1wszystkim wypowiadającym sie, a ja nawet niewiedzialam ze jest taka renta uczniowska pierwsze slysze, natomiast co do renty socjalnej to mialam tylko przez 3 lata zas gdy przejal zus przeklety ktozy sie wysmiewuja przed oczami to odebrano zas za ktorym razem odwolania sadownie to bylo tak ze najpierw lekarze sadowni wypytywali oczywiscie lekarz sadowny psycholog byla zaskoczona tym ze zus odebral rente oczywiscie ci lekarze przyznali natomiast opinia sedzini byla okropna sedzina byla okropna tego niedalo sie wytrzymac nieprzyznala a to dlatego gdyz w sadzie jak i w zusie powiedzialm ze sie nieucze natomist tak naprawde to sie ucze , lekarz do ktorego chodze na wizyty powiedziala zeby nic nie wspominac o skzole bo uznaja ze jestem zbyt madra, lecz to jest wrecz przeciwnie gdyz mowiac ze sie ucze to bym dostala rente socjalna, sedzina powiedziala''ze bym musiala przepracowac 5 lat''zeby miec rente
  • 0

#6 Kaneta

Kaneta

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 261 postów
  • Skąd:Powiew Jodu... :)

Napisano 10 marzec 2009 - 10:46

Renta uczniowska byłą przyznawana do pewnego okresu, pozniej ja zlikwidowano. Teraz trzeba pilnowac okresu renty bo mozna ja stracic. Platna jest tylko przy calkowitej niezdolnosci do pracy. Niestety jest mala wiedza przez osoby kompetentne co dalej z znia i jak ja przeksztalcac. Kazdy mi tlumaczy, ze to socjalna teraz, jednak jesli by tak bylo nie moglabym dorobic do niej bo musiala bym zawiesic. Tez ciagle przeszukuje intenret coby dowiedziec sie o niej cos wiecej.
  • 0
Najpiękniejszych chwil nie zaplanujesz, one przyjdą same...

#7 sylwia21serce

sylwia21serce

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 210 postów

Napisano 10 marzec 2009 - 15:18

fajnaania, tak masz racje ze przy rencie socjalnej jak chce sie pracowac to by trzeba bylo zawiesic rente wiedz albo zarezykowac i pracowac albo rente przyjac gdyz jak sie pracuje i powiedzmy zdazylo by sie ze pracodawca by zwolnil to pozniej trudno jest dostac ponownie rente socjalna gdyz sasiadki corka tak miala niemogla renty uzyskac bo uznano ze skoro pracowala przez dluzszy czas to ze moze nadal pracowac
  • 0

#8 krzycho99

krzycho99

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 08 kwiecień 2009 - 15:02

Aby podsumować temat w moim przypadku było tak: złożyłem równocześnie dwa wnioski jeden o rentę socjalną(wraz z drukiem o stanie zdrowia wypełnionym przez lekarza) a drugi o rodzinną oraz dołączyłem pismo wyjaśniające że zamiana uczniowskiej na socjalną jest mi potrzebna ze względu na to iż do socjalnej przysługuje tak zwany zbieg rent. Po miesiącu otrzymałem odpowiedz pozytywna i ze renta uczniowska została wstrzymana. Na komisje mnie nie wezwano.
  • 0

#9 lidiaa56

lidiaa56

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 93 postów

Napisano 11 wrzesień 2009 - 15:16

uczniowska rente traktuja obecnie jak inwalidzka ,jesli mialas przyznana na stale i jest zawieszona to mozesz do niej wrocic gdy skonczysz szkole i prawo do renty rodzinnej ustanie , pewnie bedziesz musiala napisac stosowne pismo z tej okazji.Ale zamienic rente socjalna na inwalidzka jest bardzo trudno/gdy sie nie ma juz prawa do renty uczniowskiej bo termin do ktorego zostala wydana minal/Kto wam powiedzial ze renta rodzinna nie przysluguje gdy zmienisz stan cywilny ,to nie prawda ,dowiadywalam sie bo moja synowa taka miala ,trzeba tylko okazac zaswiadczenie czy odpis i zmienia w danych nazwisko i beda dalej placic jesli sie uczysz do 25 roku zycia .
  • 0

#10 tamara121

tamara121

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 18 październik 2010 - 15:50

Witam wszystkich, mam niestety ten sam problem. Mam 30 lat od 17 roku życia pobieram rente uczniowską. W lipcu złozyłam wniosek o rentę rodzinną po mamie i od razu o socjalną ( ponieważ moja niepełnosprawność powstała jak miałam 13 lat) bo Pani w Zusie zaproponowała mi żeby złożyć od razu te dwa wnioski. Jakoś we wrześniu miałam komisje, kilka dni później dostałam dwa nowe orzeczenia jedno o całkowitej niezdolności do pracy drugie cyt. "orzeczenie lekarza orzecznika ZUS w sprawie ustalenia uprawnień do renty socjalnej". Dziś dostałam pisemko z ZUSU - decyzję odmowną. Cyt: "oddział odmawia prawa do renty socjalnej, ponieważ decyzją z dnia ... zostało ustalone Pani prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy dla ucznia na trwałe". Zadzwoniłam zaraz do ZUS w celu wyjaśnienia, i dowiedzenia się co z moim wnioskiem o rentę rodzinną. Pani powiedziała, że niebawem dostane decyzje w sprawie renty rodzinnej, wiec się zapytałam czy w przypadku pozytywnej decyzji przyznania renty rodzinnej będę mogła starać się o socjalną, Pani odpowiedziała mi że NIE, bo mam już prawo do renty uczniowskiej i tego prawa nikt nie może mi zabrać. Już całkiem zgłupiałam przecież podobno nie można łączyć rodzinnej z uczniowską chociaż nawiasem mówiąc Pani lekarz orzecznik powiedziała mi tak " renta socjalna jest równoznaczna z rentą uczniowską" , nie zdążyłam zapytać o więcej bo Pani dr sie śpieszyła. Nie rozumiem też po co przysłali mi to orzeczenie w sprawie ustalenia uprawnień do renty socjalnej? Jak myślicie?



Reasumując oczywiście najlepiej byłby gdyby odezwała się osoba, która pobiera uczniowska razem z rodzinną, wtedy uspokoiłabym się. Nie widzę niestety takich osób, więc proszę o odpowiedź co o tym myślicie. Co mam zrobić według was jeśli rzeczywiście ZUS nie połączy tych świadczeń? zapraszam do dalszej dyskusji i pozdrawiam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych