Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Dodatek dopełniający do renty socjalnej 2520 zł.

renta socjalna dodatek dopełniający

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 Flint

Flint

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 25 wrzesień 2024 - 20:17

Podobno w piątek 27.09 będzie głosowany w Sejmie? 


  • 0

#2 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6333 postów
  • Skąd:home

Napisano 26 wrzesień 2024 - 18:04

Podobno w piątek 27.09 będzie głosowany w Sejmie? 

 

Tu jest wszystko, a dokładnie 34 podpunkt:

https://www.sejm.gov...1258AE600373F27


  • 1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#3 magnus

magnus

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 5 postów
  • Skąd:dolnośląskie

Napisano 28 wrzesień 2024 - 22:27

Sejm przyjął. Obecnie już w senacie - https://www.senat.go...stawa,1663.html
 

 

Czy w obecnym kształcie będzie można jednocześnie pracować i pobierać dodatek przy posiadaniu orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji?


  • 1

#4 Flint

Flint

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 29 wrzesień 2024 - 17:12

Raczej nic się nie zmienia w przypadku pracy, trzeba tylko pilnować dochodu po którym następuje zawieszenie prawa do renty socjalnej.


  • 3

#5 Haczka

Haczka

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 06 październik 2024 - 22:25

A co z osobami otrzymującymi rentę z tytułu niezdolnością do pracy mającymi orzeczoną niezdolność do samodzielnej egzystencji? Uległam wypadkowi gdy jeszcze się uczyłam, ale także pracowałam. Dostałam rentę ZUS w drodze wyjątku, brakowało mi okresu skladkowego. Mam najniższą rentę, wysokości takiej jak socjalna. Gdzieś mi kiedyś mignelo, że osoby w takiej sytuacji też mają być objęte dodatkiem w przyszłości. Ale teraz o tym cisza. Czy ktoś coś wie?

Użytkownik Haczka edytował ten post 06 październik 2024 - 22:29

  • 0

#6 Maya

Maya

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 07 październik 2024 - 11:33

We wtorek, 8 października odbędzie się posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Komisja będzie dyskutować na temat ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej.
Obecnie trwa wielka akcja wysyłania e- maili z apelem do Senatu i członków Komisji, aby dodatkiem do renty socjalnej były objęte wszystkie osoby na rencie socjalnej, a nie tylko osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji. W apelu trzeba prosić, aby do ustawy dopisać wszystkie osoby otrzymujące renty socjalne, ponieważ pod projektem obywatelskim podpisywały się wszystkie osoby z rentą socjalną – wszyscy mieliśmy mieć podniesione renty socjalne. Powołajmy się także na konstytucyjną zasadę równości wobec prawa. Nie może być tak, żeby osoby pobierające ten sam rodzaj renty, zostały podzielone na lepszych i gorszych…Kochani działajmy, bo czas ucieka. Pokażmy naszą siłę i niech zobaczą nasze wołanie!
W następnej wiadomości podam adresy mailowe do członków komisji oraz ogólny mail do komisji.
Pozdrawiam
Maya

  • 0

#7 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6333 postów
  • Skąd:home

Napisano 07 październik 2024 - 11:51

Powołajmy się także na konstytucyjną zasadę równości wobec prawa. Nie może być tak, żeby osoby pobierające ten sam rodzaj renty, zostały podzielone na lepszych i gorszych…

 

Ale zawsze tak było i raczej się to nie zmieni. Dla tych pozostałych osób, coś tam próbują ogarnąć. Jakiś tam powstaje projekt, ale nikt go nie widział i nikt o nim nic nie wie. Maile od jakiegoś czasu już są wysyłane, ale bez echa. Jedno na ten moment jest pewne, wszystkim nie dadzą, co są na rencie socjalnej i nie mam, co do tego złudzeń. Podziały były, są i będą. Brutalna rzeczywistość, ale prawdziwa.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#8 Maya

Maya

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 07 październik 2024 - 12:22

Podaję adresy mailowe do członków Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej:

biuro@magdalenabiejat.pl

 biurosenatorskie@agnieszkagorgonkomor.pl

 kontakt@ewakaliszuk.pl

 jan.libicki@senat.pl

 senator.ryszard.majer@gmail.com

 biuro@jolantapiotrowska.pl

 kontakt@sagatowska.net

 szajac@wp.pl


  • 0

#9 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6333 postów
  • Skąd:home

Napisano 07 październik 2024 - 20:13

AmhXQ4t.jpeg


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#10 Flint

Flint

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 08 październik 2024 - 16:11

Zapis video komisji Senackiej: https://av8.senat.pl/11KRPSS241


  • 0

#11 Haczka

Haczka

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 08 październik 2024 - 21:44

Część z osób dyskutujących nie rozumie niuansów używanych nazw i tego, czy i co to implikuje na gruncie praktycznym, życia osoby z niepełnosprawnością. Słuchając pana z prawej najbliżej kamery, ożna odnieść wrażenie, że osoby przebywające na rencie z tytułu niezdolnością do pracy mają świadczenia innej wysokości niż osoby na rencie socjalnej i dlatego te drugie muszą dostać pomoc w pierwszej kolejności. A przecież najniższa renta z tytułu niezdolnością do pracy (którą otrzymuję ja i szereg osób w podobnej sytuacji) jest identycznej wysokości jak renta socjalna. Z tego co mówili rozumiem, że w tej chwili prace dotyczą jedynie osób pobierających renty socjalnej. Zastępca Łukasza Krasonia wypowiedział się delikatnie mówiąc nieprecyzyjnie. Cóż. Blisko 100tysób jak wynika z danych przytoczonych przez pracownik ZUS pozostanie bez pomocy. Mimo że ich sytuacja zdrowotna jest identyczna jak sytuacja grupy która otrzyma pomoc ze spłatą od stycznia 2025. Jak to w Polszy, pewnie niezgodność z art 32 konstytucji będzie ogarniać TK, zejdzie na to kupa czasu. Czemu oni po prostu nie wprowadzą jednego świadczenia, renty o różnych stopniach? Zamiast z tytułu niezdolnością do pracy, socjalnej, uczniowskiej? Chory system. Masakra.
  • 3

#12 kuba

kuba

    Narrator

  • Super Moderator
  • 1791 postów

Napisano 09 październik 2024 - 08:23

Chory system. Masakra.

 

Ta choroba nie trwa od wczoraj, lecz od samego zarania. O ile pamięć mnie nie myli, pewna pani premier zapewniała o całościowej reformie dot. OzN... I co? Obiecanki cacanki... Jak był bałagan, żeby tego dosadniej nie nazywać - tak jest dalej... Ech...


  • 0

Są rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom, a większość z nich jest w Polsce...   Piotr Bałtroczyk.

Dlaczego Państwo ma nas w nosie i vice versa? :dodgy:


#13 MATRIX266

MATRIX266

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 31 postów

Napisano 10 październik 2024 - 11:57

Ja mam umiarkowany stopień i wpisane, że jestem całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji co jest w ogóle śmieszne. Takie orzeczeniu musi być równoznaczne że znacznym stopniem. Wcześniej miałem znaczny stopień. Ciekawe na co się załapie z takim orzeczeniem.
  • 0

#14 Flint

Flint

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 10 październik 2024 - 16:19

Ja mam umiarkowany stopień i wpisane, że jestem całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji co jest w ogóle śmieszne.

Chyba jakieś błędne orzeczenie. Tutaj są "Stopnie niepełnosprawności w obecnym i byłym systemie orzekania o niepełnosprawności" https://www.pfron.or...epelnosprawnej/

 

 

Senat przyjął ustawę o zmianie renty socjalnej bez poprawek.

 

https://av8.senat.pl/11Sen204


Użytkownik Flint edytował ten post 10 październik 2024 - 16:21

  • 0

#15 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6333 postów
  • Skąd:home

Napisano 10 październik 2024 - 17:32

Wcześniej miałam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności z 2001 r. W pewnym okresie czasu można było je zaktualizować o przepisy o ruchu drogowym (podpunkty 9 i 10) i aktualne mam orzeczenie wydane w 2009 r. Było mi to potrzebne do starania się o kartę parkingową.

 

Dodatkowo mam orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane przez ZUS.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#16 Flint

Flint

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 10 październik 2024 - 18:18

Dodatkowo mam orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane przez ZUS.

Czy chodzi o " całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji" ? 


Użytkownik Flint edytował ten post 10 październik 2024 - 18:54

  • 0

#17 MATRIX266

MATRIX266

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 31 postów

Napisano 10 październik 2024 - 18:29

Ja też mam o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji.,juz parę lat i stopień umiarkowany, więc nie wiem. Babka w zusie mówi, że jak mam 500plus,to i ten dodatek dostanę. Jak 500olus wchodziło, to też niby dla leżących tylko i że znacznym stopniem a a mi już 3 orzecznik przyznał. ZUS wydaje orzeczenie a stopień niepełnosprawności kto inny może dlatego.
 
Orzeczenie z powiatowego centrum nie jest równoznaczne z ZUS. Poza tym zus nie orzeka chyba o stopniu niepełnosprawności. Na różnych forach piszą ludzie, że dostali 500 plus nie mając znacznego stopnia i nawet w uzasadnieniu, które ma wyjaśniać kryteria przyznawania 500plus, piszę, że nie ważneybjet stopień tylko, to czy jest napisane, że jest się niezdolny do samodzielnej egzystencji co by oznaczało, że takie orzeczenia jak u mnie mogą zaistnieć..

Ja mam porostu dwa papiery, jeden z ZUS o niezdolności do Se i z powiatowego centrum - umiarkowany centrum.
  • 0

#18 Flint

Flint

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 10 październik 2024 - 18:50

Ja też mam o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji.,juz parę lat i stopień umiarkowany, więc nie wiem. Babka w zusie mówi, że jak mam 500plus,to i ten dodatek dostanę. Jak 500olus wchodziło, to też niby dla leżących tylko i że znacznym stopniem a a mi już 3 orzecznik przyznał. ZUS wydaje orzeczenie a stopień niepełnosprawności kto inny może dlatego.

Czyli masz dwa orzeczenia jedno z Powiatowego/miejskiego zespołu orzekania o niepełnosprawności stopień umiarkowany.

Drugie z ZUS całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji - tak? Na to zusowskie dodatek dopełniający z urzędu ma być przyznawany.


Użytkownik Flint edytował ten post 10 październik 2024 - 18:54

  • 0

#19 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6333 postów
  • Skąd:home

Napisano 10 październik 2024 - 19:14

Orzeczenie z Powiatowe Zespołu ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności w stopniu znaczymy. Drugie z ZUS, czyli ogólnie dwie odrębne decyzje, wydane na stałe. 
 
Głupie jest w tym wszystkim to, że decyzja jedna, potem druga. Jakby nie można było tego uprościć. Ale takie realia i tyle.

 

Ja mam porostu dwa papiery, jeden z ZUS o niezdolności do Se i z powiatowego centrum - umiarkowany centrum.

 
Tak jest, jak dwa różne zespoły/komisje orzekają. Mam podobnie.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#20 MATRIX266

MATRIX266

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 31 postów

Napisano 10 październik 2024 - 20:09

Czyli masz dwa orzeczenia jedno z Powiatowego/miejskiego zespołu orzekania o niepełnosprawności stopień umiarkowany.
Drugie z ZUS całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji - tak? Na to zusowskie dodatek dopełniający z urzędu ma być przyznawany.

Tak
Robiłem odwalanie do Krk ale nic, to nie dało. Dla mnie stopień umiarkowany w moim stanie jest nieporozumieniem tym bardziej, że kilkanaście lat misję znaczny a choroba nie ustąpiła, wręcz przeciwnie.

Chory system. Dobrze, że mnie zus traktuje sprawiedliwie w kwestii orzekania, bo tutaj nam wyecej korzyści
  • 0



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: renta socjalna, dodatek, dopełniający

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych