Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Świadczenie pielęgnacyjne a praca zawodowa

swiadczenie pielęgnacyjne praca zawodowa

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 malami83

malami83

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 02 wrzesień 2024 - 09:34

Dzień dobry,

Do 30.09.2024 moja 15-letnia córka ma "automatycznie" przedłużoną ważność orzeczenia o niepełnosprawności (zgodnie z ustawą anty-covidową), ja pobieram świadczenie pielęgnacyjne w zw.z rezygnacją z pracy zawodowej. Wczoraj dowiedziałam się, że obecnie na świadczeniu pielęgnacyjnym w zw.z nowymi przepisami, można podjąć pracę (bez utraty świadczenia), ale bardzo proszę o wyjaśnienie:

1. Czy może to być też otwarcie swojej działalności czy tylko etat?

2. Czy muszę zrezygnować ze "starego" typu świadczenia i wystąpić o "nowe"? Czy taki "zabieg" można zrobić w przypadku świadczenia, które było przedłużone na mocy ustawy anty-covidowej? Jeśli muszę wystąpić o nowy typ świadczenia pielęgnacyjnego (z pozwoleniem na pracę/działalność), to gdzie się teraz o to występuje - w ZUSie czy w  MOPSie? Czy w okresie oczekiwania na wydanie decyzji mogę już zacząć pracować?

3. Jeśli byłaby możliwość otwarcia działalności na świadczeniu pielęgnacyjnym, to czy mogę się też zarejestrować w Urzędzie Pracy (bez utraty świadczenia)? Chodzi mi o ogarnięcie pożyczki niskooprocentowanej na start, a zdaje się, że bycie zarejestrowanym w UP to jeden z wymogów.

4. We wrześniu będę składać wniosek o przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności dla córki - czy na czas oczekiwania na komisję jest to orzeczenie przedłużane i czy również świadczenie pielęgnacyjne jest przedłużane "z automatu", czy muszę złożyć jeszcze jakiś wniosek? Jeśli tak to gdzie?

5. Co w przypadku, gdy komisja zbierze się np.za 2 miesiące i stwierdzi, że odmawia przedłużenia orzeczenia o niepełnosprawności. Czy za ten okres oczekiwania (przykładowe 2 miesiące) będę musiała zwrócić świadczenie pielęgnacyjne?

Będę bardzo wdzięczna za rzeczowe odpowiedzi, możliwie z odniesieniem do podstawy prawnej.

 


  • 0

#2 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1452 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 02 wrzesień 2024 - 11:05

@Malami83 Przeczytaj ten artykuł-ministerstwo rodziny pracy i polityki społecznej

Ode mnie:
2. Jeśli Twoja córka ma w orzeczeniu niezdolność do samodzielnej egzystencji, to może być stare świadczenie. O świadczenie występuje się w MOPS, siedziba się nie zmienia. Nie możesz pracować jeśli nie masz decyzji, musisz mieć podkładkę, ja wszędzie chodzę z orzeczeniem.

3. Własna działalność nie wyklucza pielęgnacyjnego. To jest stałe świadczenie na Twoją córkę, a działalność jest Twoja. Urzędu pracy to nie interesuje. Jeśli w nowych przepisach zezwolili na prace, to na działalność też. Gdybyś była u pracodawcy, to nie obchodzi go Twój pielęgnacyjny.

4. Orzeczenie i zasiłek masz do następnej komisji/decyzji. Jeśli oni nie klepną nikt Ci tego nie ruszy. Potrzebujesz wniosek na komisję, wystawia albo lekarz pierwszego kontaktu albo neurolog.

5. Jeśli świadczenie pielęgnacyjne zostanie Ci odebrane, a komisje będziesz miała np. w październiku to oddajesz za październik, wcześniej nie miałaś decyzji.


Użytkownik kuba edytował ten post 10 wrzesień 2024 - 12:36
Poprawa interpunkcji

  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#3 Slavco

Slavco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 276 postów

Napisano 02 wrzesień 2024 - 22:26

Cześć,

 

Nie odpowiem na żadne z twoich pytań, znajdą się tu osoby mające większą wiedzę w tym temacie. 

 

Jeśli masz na myśli nowe świadczenie pielęgnacyjne to podstawa prawna oraz więcej informacji

 

Dorzucę ci kolejne pytania do przemyślenia. Jeśli pobierasz świadczenie na starych zasadach z przed 01.01.2024, które uniemożliwiają ci podjęcie "legalnej" pracy, zastanów się czy na nowych zasadach twoja córka dostanie jakiekolwiek świadczenie gdy ukończy 18 lat. Wtedy, samo posiadanie orzeczenia nie gwarantuje uzyskania świadczenia a jeśli uzyska to dużą rolę w jej wysokości będzie odgrywać jej stan zdrowia. Jeśli w pkt 5 sama masz wątpliwości czy orzeczenie zostanie przedłużone to podejrzewam że stan twojej córki jest na tyle dobry że będą nikłe szanse na świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach. Bardzo wiele osób się przejechało na przynęcie jaką jest możliwość powrotu do pracy.

 

Więcej informacji i podstawa prawna w artykule


  • 2

#4 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6318 postów
  • Skąd:home

Napisano 03 wrzesień 2024 - 11:44

Witam na forum. Bardzo dużo pytań, napiszę tyle ile mogę :)

 

Złożenie przez osobę z niepełnosprawnością do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności wniosku o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia nie skutkuje wstrzymaniem wypłaty opiekunowi tej osoby świadczenia pielęgnacyjnego (dotyczy to także specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna).
Dopiero złożenie przez osobę z niepełnosprawnością (lub osobę ją reprezentującą), która już uzyska  z WZON ww. decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia, wniosku  o przyznanie świadczenia wspierającego do  ZUS, będzie skutkować wstrzymaniem wypłaty opiekunowi tej osoby tzw. starego świadczenia pielęgnacyjnego (specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna).
Natomiast finalne uchylenie opiekunowi decyzji dotyczącej tzw. starego świadczenia pielęgnacyjnego (specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna) nastąpi po przyznaniu przez ZUS osobie z niepełnosprawnością świadczenia wspierającego. Istotne jest, że uchylenie w takim przypadku przez gminę decyzji przyznającej tzw. stare świadczenie pielęgnacyjne (specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna) zostanie dokonane od dnia, od którego ZUS przyznał osobie z niepełnosprawnością świadczenie wspierające. Aby opiekun uniknął w takim przypadku obowiązku zwrotu tzw. starego świadczenia pielęgnacyjnego (specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna) pobranego za okres, za który jego podopieczny z niepełnosprawnością uzyska świadczenie wspierające, podopieczny może zaznaczyć – jeśli taki będzie jego wybór - we wniosku o świadczenie wspierające składanym elektronicznie do ZUS, że wnioskuje o przyznanie świadczenia wspierającego bez wyrównania, a jedynie np. od miesiąca złożenia wniosku lub od kolejnego miesiąca (takie możliwości wyboru daje internetowy formularz wniosku o świadczenie wspierające).
Jednocześnie informuję, że informacje na temat zmian w przyznawaniu świadczenia pielęgnacyjnego, wprowadzanych ustawą z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym, w tym informacje zawierające odpowiedzi na ww. pytania, są od wielu miesięcy powszechnie dostępne, również dla dziennikarzy/redaktorów portali/prasy/mediów, na stronie internetowej MRPiPS pod adresem: 
https://www.gov.pl/w...-r--nowe-zasady

 

Zaczerpnięte ze strony: https://www.niepelno...ledge/x/2204759


  • 1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#5 malami83

malami83

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 09 wrzesień 2024 - 11:57

Dziękuję za odpowiedzi.

Doprecyzuję - jestem na 99% pewna, że JEŚLI (tu też mała pewność) córka będzie miała przedłużone orzeczenie to już nie z opcją świadczenia pielęgnacyjnego, dlatego też przyszlościowo inne świadczenia odpadną.

To co na chwilę obecną jest dla mnie kluczowym pytaniem, to czy mogę zamienić "stare" świadczenie pielęgnacyjne (wydane jeszcze przed covidem, a kończące się 30.09 br., czyli bez pozwolenia na zarobek) na świadczenie nowego typu (pozwalające na zarobek) w sytuacji, gdy córka jest na "starym" orzeczeniu,które będzie jeszcze ważne do momentu wydania nowej decyzji. A że na komisję/decyzję pewnie poczekamy kilka tygodni, to chciałabym już móc rozpocząć działalność zarobkową w tym okresie.


  • 0

#6 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1452 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 10 wrzesień 2024 - 10:32

O tym czy przejdziesz na nowe świadczenie decyduje WZON, a raczej przejdziesz, bo na tą teraźniejszość obowiązuje świadczenie wspierające.


Użytkownik kuba edytował ten post 10 wrzesień 2024 - 12:37
Poprawa interpunkcji

  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#7 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6318 postów
  • Skąd:home

Napisano 10 wrzesień 2024 - 11:29

To co na chwilę obecną jest dla mnie kluczowym pytaniem, to czy mogę zamienić "stare" świadczenie pielęgnacyjne (wydane jeszcze przed covidem, a kończące się 30.09 br., czyli bez pozwolenia na zarobek) na świadczenie nowego typu (pozwalające na zarobek) w sytuacji, gdy córka jest na "starym" orzeczeniu, które będzie jeszcze ważne do momentu wydania nowej decyzji. A że na komisję/decyzję pewnie poczekamy kilka tygodni, to chciałabym już móc rozpocząć działalność zarobkową w tym okresie.

 
Zamienić zawsze możesz i mowa jest o świadczeniu wspierającym. Tutaj sytuacja się na tyle komplikuje, że ludzie na komisję, która ma wydać decyzję w sprawie nowego świadczenia wspierającego czekają pół roku, a nawet dłużej. Sama decyzja zostaje dostarczona w ciągu czterech tygodni (kolejny czas oczekiwania), a na końcu musi się uprawomocnić (w ciągu 14 dni od doręczenia). Po uprawomocnieniu się dopiero składa się wniosek do ZUS-u przez platformę PUE ZUS. Tak więc, trzeba przejść całą procedurę od początku do końca. W konsekwencji to wszystko przeciąga się w czasie, a Tobie zależy na czasie. Zgodnie z tym, co jest napisane tutaj:
 

1 stycznia 2024 r. (tzw. nowe świadczenie pielęgnacyjne)  będzie przysługiwać  wyłącznie osobom sprawującym opiekę nad osobą z niepełnosprawnościami w wieku do ukończenia 18. roku życia, natomiast osoba z niepełnosprawnościami nad którą opieka była sprawowana będzie mogła ubiegać się o przyznanie dla niej świadczenia wspierającego, - wskazanie, że osoba pobierająca świadczenie pielęgnacyjne, która sprawuje opiekę nad dzieckiem w wieku do ukończenia 18. roku życia i która będzie chciała po 31 grudnia 2023 r. otrzymać świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach (czyli  z możliwością podejmowania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej bez ograniczeń) musi po tej dacie zrezygnować z pobierania świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie starych przepisów i złożyć wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie nowych przepisów.

Źródło: https://samorzad.gov...nowych-zasadach
 
I to, co najistotniejsze, nie wiadomo, czy dostaniecie świadczenie wspierające od tego roku, czyli 2024, czy może od 2025 r. lub 2026 r. O tym zdecyduje sama komisja. Podeprę się cytatem:
 

Ustawa o świadczeniu wspierającym wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r. z pewnymi wyjątkami:
- od 1 stycznia 2024 r. – świadczenie wspierające będzie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami z ustalonym poziomem potrzeby wsparcia od 87 do 100 pkt,
- od 1 stycznia 2025 r. – świadczenie wspierające będzie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami z ustalonym poziomem potrzeby wsparcia od 78 do 86 pkt,
- od 1 stycznia 2026 r. - świadczenie wspierające będzie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami z ustalonym poziomem potrzeby wsparcia od 70 do 77 pkt.
uwaga: wyjątkiem od tak określonego ustawą harmonogramu wejścia w życie ustawy jest art. 64 ustawy, zgodnie z którym osoba wymagająca opieki:
1) na którą przyznano na podstawie przepisów dotychczasowych prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego, albo zasiłku dla opiekuna,
2) na którą przyznano prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie nowego, obowiązującego od 1 stycznia 2024r. brzmienia ustawy o świadczeniach rodzinnych
– będzie mogła otrzymać świadczenie wspierające od dnia 1 stycznia 2024 r., także w przypadku, gdy w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, potrzebę tę określono na poziomie niższym niż 87 punktów w skali potrzeby wsparcia. Świadczenie wspierające będzie przysługiwało, w zależności od poziomu potrzeby wsparcia, w wysokości od 40% wysokości renty socjalnej do maksymalnej wysokości - 220% renty socjalnej (będzie to kwota netto czyli bez potrącań na podatek dochodowy czy ubezpieczenie zdrowotne).
Co do zasady świadczenie wspierające będzie przyznawane nie wcześniej niż od dnia ustalenia przez wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności dla danej osoby poziomu potrzeby wsparcia - w przypadku wniosków o wydanie decyzji w tej sprawie złożonych w roku 2024, wojewódzkie zespoły orzekające będą ustalać poziom potrzeby wsparcia od dnia złożenia wniosku (a nie, jak w docelowym rozwiązaniu, od dnia posiedzenia zespołu). Takie rozwiązanie zapewni w początkowym okresie obowiązywania ustawy możliwość otrzymania przez osoby z niepełnosprawnościami świadczenia wspierającego za cały okres oczekiwania na wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia (art. 65 ust. 3 u.ś.w.).

 
Źródło: https://samorzad.gov...nowych-zasadach
 
Natomiast przepisy po nowelizacji zawierają wyłącznie katalog osób uprawnionych do korzystania ze świadczenia pielęgnacyjnego. Oznacza to, że w 2024 roku nie istnieją przeszkody do prowadzenia działalności nierejestrowanej i pobierania świadczenia pielęgnacyjnego.
 

Działalność nierejestrowana charakteryzuje się tym, że:

  • może ją prowadzić wyłącznie osoba fizyczna;
  • przychód należny z działalności nierejestrowanej nie może przekroczyć w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia brutto – limit przychodów dla działalności nieewidencjonowanej w 2024 roku wynosi od stycznia do czerwca 3 181,50 zł, a od lipca do grudnia 3 225,00 zł;
  • osoba fizyczna, która chce wykonywać działalność nieewidencjonowaną w okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat), nie wykonywała działalności gospodarczej.

Zaczerpnięte ze strony: https://www.ifirma.p...ierejestrowana/

Dodatkowy link: https://www.biznes.g...pl/portal/00115


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych