Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Zakup samochodu - założenie własnej działalności


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 PanPedro

PanPedro

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 08 sierpień 2024 - 13:41

Dzień dobry,

 

chciałbym podpytać czy ktoś może badał sprawę dofinansowania do zakupu auta osobowego. Chodzi konkretnie o założenie własnej działalności i zakup samochodu pod TAXI. Z tego co się zdążyłem zorientować poszczególne urzędy pracy nie chcą finansować takiej działalności w ramach środków PFRON. Czy są jakieś inne możliwości?

 

Jestem osobą niepełnosprawną z kodem 05-R, posiadam uszkodzony narząd ruchu i taka forma pracy bardzo mi by pasowała. Często korzystam z rehabilitacji, chodzę do fizjoterapeuty i u dotychczasowych pracodawców musiałem się prosić o to, aby wyjść i skorzystać z zabiegów. Pójście na swoje od dawna chodziło mi po głowie.

 

Pozdrawiam


  • 0

#2 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1452 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 09 sierpień 2024 - 09:35

Nie wiem jak jest z zakupem taksówki. Niby działalność gospodarcza jak każda inna. O niej masz tutaj Założenie firmy przez OzN-prawo.pl


  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#3 kuba

kuba

    Narrator

  • Super Moderator
  • 1790 postów

Napisano 09 sierpień 2024 - 21:50

Niby działalność gospodarcza jak każda inna.


Nie do końca. Jeśli chce się samodzielnie być taksówkarzem trzeba trzeba nalatać się po urzędach za świstkami. 
Takie są ustawowe wymagania:

  • ukończyć 21 lat,
  • posiadać aktualne prawo jazdy kat. B,
  • mieć orzeczenie lekarskie i psychologiczne o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu, pismo o ukończeniu szkolenia z transportu drogowego lub pismo potwierdzające, że przez 5 lat pracowałeś jako kierowca,
  • nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa umyślne przeciwko życiu i zdrowiu, wolności seksualnej i obyczajności, bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, wiarygodności dokumentów lub środowisku
  • posiadać tytuł prawny określający dysponowanie pojazdem, którym zamierzasz przewozić pasażerów (czyli być jego właścicielem, współwłaścicielem lub leasingobiorcą)

Źródło: ustawa o transporcie drogowym z 6.IX.2001
 
Do tego należy jeszcze dopisać ubezpieczenie i oznaczenie auta jako taxi oraz obowiązkowo licencję taxi. Obojętnie czy będzie się pracować indywidualnie w ramach własnej działalności gospodarczej czy jeżdżąc w korporacjach typu Bolt, Uber, MB Partners .
Co do pojazdu. Raczej są małe szanse na dofinansowanie z PFRON. Nie pozostaje nic innego jak kupić auto w kredycie lub wyleasingować. 
Z tego co wiem, firmy w/w umożliwiają wynajem auta, ale nie wiem jak to wygląda z kosztami. To trzeba sprawdzić i policzyć, żeby nie pracować 25;) godzin na dobę żeby nie dopłacać do interesu. Jest inna ważna kwestia.
 

Jestem osobą niepełnosprawną z kodem 05-R, posiadam uszkodzony narząd ruchu...

 

Pytanie czy z tego tytułu posiadasz tzw. kody wpisane w prawo jazdy wskazujące na ograniczenia bądź konieczność dostosowania auta. Jeśli będzie konieczne uzbrojenie auta w jakieś specjalistyczne urządzenia, będzie problem. Od tego raczej nie uciekniesz, tym bardziej, że Policja coraz częściej egzekwuje te kody i karze mandatami. I pamiętaj o jednym, żeby pasażer wsiadając do Twojego auta miał poczucie, że bezpiecznie dowieziesz go na miejsce...


  • 2

Są rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom, a większość z nich jest w Polsce...   Piotr Bałtroczyk.

Dlaczego Państwo ma nas w nosie i vice versa? :dodgy:



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych