Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Przepisanie domu na osobe niepełnosprawną a renta

renta socjalna dom przepisanie

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 wojtaz30

wojtaz30

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 7 postów

Napisano 07 luty 2017 - 09:47

Witam mój ojciec chce przepisać na mnie dom rodzinny, jestem osobą niepełnosprawną ze stopniem znacznym przyznanym na stałe plus pobieram rentę socjalną. Czy gdy mam rentę to w niczym to nie będzie przeszkadzać, by przepisać dom na mnie??


  • 0

#2 Trybik

Trybik

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 655 postów

Napisano 07 luty 2017 - 10:13

Nie sądzę, by fakt posiadania mieszkania, domu miał jakikolwiek wpływ na rentę. Trzeba iść do notariusza i się spytać jak z opłatami i podatkiem, ale  chyba podatku by nie było.

Może tu coś rozjaśni
http://www.infor.pl/...mieszkania.html

http://www.infor.pl/...la-dziecka.html


  • 2

... największym wrogiem wolnego człowieka jest system ...


#3 wojtaz30

wojtaz30

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 7 postów

Napisano 07 luty 2017 - 12:36

Nie sądzę, by fakt posiadania mieszkania, domu miał jakikolwiek wpływ na rentę. Trzeba iść do notariusza i się spytać jak z opłatami i podatkiem, ale  chyba podatku by nie było.

Może tu coś rozjaśni
http://www.infor.pl/...mieszkania.html

http://www.infor.pl/...la-dziecka.html

Dziękuje bardzo za zainteresowanie


  • 0

#4 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3573 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 07 luty 2017 - 17:29

Trzeba iść do notariusza i się spytać jak z opłatami i podatkiem, ale chyba podatku by nie było.

 

Jeżeli darowizna jest dokonywana w kręgu najbliższej rodziny (ojciec i syn, brat i siostra itp.) wtedy nie płaci się podatku od darowizny.


  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#5 Gość_michalina_*

Gość_michalina_*
  • Gość

Napisano 07 luty 2017 - 17:52

Warto pamiętać, że w razie odziedziczonego tegoż spadku i z tym związany akt notarialny, należy zgłosić to w Urzędzie Skarbowym.

To bardzo ważne.


  • 0

#6 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3573 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 07 luty 2017 - 18:40

W moim przypadku, zarówno zgłoszeniem do Urzędu Skarbowego, jak i dokonaniem wpisu do księgi wieczystej nieruchomości zajął się notariusz. To było wliczone w cenę jego usługi.

Dlatego warto zapytać notariusza, czy on zajmie się tymi dwoma sprawami.


  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#7 wojtaz30

wojtaz30

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 7 postów

Napisano 14 wrzesień 2022 - 10:47

Sorry że odkopuje temat ale właśnie się dowiedziałem, od mojego taty który był u notariusz, że pewnej osobie która pobiera rentę i odziedziczyła spadek, ta renta została odebrana, nie wiem czy to jest możliwe nigdzie na ten temat nic nie znalazłem.


  • 0

#8 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 14 wrzesień 2022 - 10:57

Sorry że odkopuje temat ale właśnie się dowiedziałem, od mojego taty który był u notariusz, że pewnej osobie która pobiera rentę i odziedziczyła spadek, ta renta została odebrana, nie wiem czy to jest możliwe nigdzie na ten temat nic nie znalazłem.


Najgorsze, to coś usłyszeć i potem to powielać. Pierwsze słyszę, renta nie ma wpływu na spadek (dużo zależy, co wchodzi w ten wspomniany spadek), czy mieszkanie. Na pewno trzeba uregulować wszystko u notariusza, w tym opłaty i podatek. Zalecam zasięgnąć języka u źródła, jeśli dalej masz wątpliwości. Ewentualnie bezpłatna porada prawna, ponieważ każdy przypadek jest inny i należy traktować go indywidualnie.

Inaczej wygląda to w przypadku nieruchomości rolnej:
https://www.prawozus...4,material.html
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#9 kuba

kuba

    Narrator

  • Super Moderator
  • 1787 postów

Napisano 14 wrzesień 2022 - 11:23

Sorry że odkopuje temat ale właśnie się dowiedziałem, od mojego taty który był u notariusz, że pewnej osobie która pobiera rentę i odziedziczyła spadek, ta renta została odebrana, nie wiem czy to jest możliwe nigdzie na ten temat nic nie znalazłem.

Gdzieś dzwonią, ale z ustaleniem kościoła jest problem... ;) Pytanie jaka renta została odebrana, bo tych rent jest parę. To trzeba dokładnie notariusza dopytać, bądź w ZUS. Na szybko znalazłem coś takiego.  Możliwe, że chodzi o rentę rodzinną, która w przypadkach kiedy spadkobierca przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza (odpowiada do wysokości zadłużenia po zmarłym spadkodawcy), a zmarły był zadłużony, komornik może wejść na masę spadkową i rentę po zmarłym przejąć na poczet spłat zadłużenia... 

Tu masz dokładniejsze stanowisko ZUS w sprawie rent socjalnych i darowizn. https://www.prawozus...8,material.html Najlepiej będzie w Twojej sytuacji uderzyć do ZUS o indywidualną interpretację Twojej sytuacji.

Jeszcze tak się dopytam, czy to ma być przepisanie domu na wsi, gospodarstwa rolnego, domu w mieście? 


  • 1

Są rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom, a większość z nich jest w Polsce...   Piotr Bałtroczyk.

Dlaczego Państwo ma nas w nosie i vice versa? :dodgy:


#10 wojtaz30

wojtaz30

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 7 postów

Napisano 14 wrzesień 2022 - 12:19

OK może źle napisałem Moj tato chce przepisać połowe domu na mnie a drugą na siostrę, Z zusem sprawę mam załatwioną, dzwoniłem jeszcze do Urzędu Gminy gdzie pobieram świadczenie rodzinne by dowiedzieć się czy tu nie będzie problemu ale tu Pani nie potrafiła odpowiedzieć na moje pytanie.


  • 0

#11 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 14 wrzesień 2022 - 13:21

OK może źle napisałem Moj tato chce przepisać połowe domu na mnie a drugą na siostrę, Z zusem sprawę mam załatwioną, dzwoniłem jeszcze do Urzędu Gminy gdzie pobieram świadczenie rodzinne by dowiedzieć się czy tu nie będzie problemu ale tu Pani nie potrafiła odpowiedzieć na moje pytanie.

 

Jeśli to jest połowa domu, to nie powinno być problemu. Notariusz wszystko Wam wyjaśni. Jeśli z czasem, chciałbyś połowę dom komuś wynająć, wówczas będzie to dochód i wtedy trzeba powiadomić ZUS o dodatkowym przychodzie.

Dobrze, że masz sprawę załatwioną z ZUS, więc wszystko jest w porządku.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 




Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: renta socjalna, dom przepisanie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych