Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Praca niepełnosprawnego w stopniu znacznym

praca niepełnosprawny prawo

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 matinal19973

matinal19973

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 16 czerwiec 2016 - 12:51

Witam!
Mam 19 lat, napisałem maturę i mam mnóstwo wolnego czasu. Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym i pomyślałem, czy mogę rozpocząć pracę czy to na własną rękę, czy zarejestrować się w urzędzie pracy. W chwili obecnej moja mama odbiera na mnie świadczenia pielęgnacyjne z tytułu tejże niepełnosprawności w wysokości ok. 1300 zł. Moje pytanie jest następujące: Czy mogę podjąć jakąkolwiek pracę bez obaw o utratę tych 1300 zł ? Czy wtedy moja mama straci te pieniądze? 


  • 0

#2 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 22 czerwiec 2016 - 11:37

Nie jestem prawnikiem ani specjalistą, więc traktuj to jak radę, a nie wiążącą opinię (skoro nikt inny jeszcze nie odpowiedział):

 

Przepisy dotyczące świadczenia pielęgnacyjnego znajdziesz tutaj. Reguluje je 17. artykuł ustawy o Świadczeniach rodzinnych. Mówi on między innymi, że: świadczenie jest przyznawane do czasu ukończenia przez uprawnioną ON 18. roku życia albo w trakcie jej nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia.

 

Rozumiem, że po maturze zamierzasz iść na studia? Bo jeśli nie, to mama straci świadczenie dlatego, że jesteś pełnoletni i już się nie uczysz, niezależnie od podjęcia przez Ciebie pracy (jej sytuacja będzie wtedy bardziej skomplikowana).

 

Jeśli chciałbyś pracować, to świadczenie 1300 zł nie jest aktualnie zależne od dochodu w rodzinie ani też nigdzie nie wspomniano, żeby praca ON wykluczała świadczenie dla opiekuna. Czyli wygląda na to, że nie powinno być problemów z otrzymywaniem tego konkretnie świadczenia przez mamę – według aktualnych przepisów – jeśli byś sobie jakoś tam dorabiał.

 

Poprawka: przepraszam – w moje wyjaśnienie wkradł się „mały” błąd. Świadczenie pielęgnacyjne (1300 zł) NIE jest uzależnione od tego, czy aktualnie się uczysz, a od tego, czy niepełnosprawność powstała w okresie nauki (ten warunek spełniasz). Kiedyś może być uzależnione od pobierania nauki – aktualnie nie jest. Przekreśliłam / poprawiłam te fragmenty postu, które były błędne.

 

Ale zanim podejmiesz konkretne kroki do zatrudnienia się, potwierdź to w urzędzie, który wypłaca mamie świadczenie. Zawsze możesz zapytać w formie przypuszczającej („Gdybym sobie dorywczo znalazł pracę, to czy....”)

 

Inne rzeczy, nad którymi musisz pomyśleć:

- To, jaką pracę możesz realnie wykonywać przy swoim stanie zdrowia i wykształceniu.

- Co to znaczy, że chciałbyś pracować „na własną rękę”? Albo musisz być gdzieś legalnie zatrudniony (na jakąkolwiek umowę), albo mówimy o pracy „na czarno”. Z wykonywania pracy na czarno mogą wyniknąć zupełnie inne kłopoty.

- To, że podjęcie pracy ma pewien wpływ na otrzymywanie renty (jeśli pobierasz rentę). Jeśli chcesz, mogę to opisać dokładniej.


Użytkownik Boginka edytował ten post 23 czerwiec 2016 - 00:29

  • 2

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)


#3 barti1307

barti1307

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 10 wrzesień 2016 - 13:49

witam mam podobny problem wiec chciałem zapytać czy może ktoś wie coś konkretnego w tym temacie

 


  • 0

#4 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 10 wrzesień 2016 - 14:50

witam mam podobny problem wiec chciałem zapytać czy może ktoś wie coś konkretnego w tym temacie

 

Witaj. Podobne wątki są na forum:

http://www.ipon.pl/f...ne/#entry217631

http://www.ipon.pl/f...ne/#entry217893

 

Nawet my tutaj różnimy się, co do jednoznacznej odpowiedzi na zadane pytanie. Pewne są dwie rzeczy. Po pierwsze świadczenie pielęgnacyjne otrzymuje się na osobę, nad którą sprawuje się opiekę i z tego powodu zostało się zmuszonym do przerwania pracy. Po drugie - użytkowniczka @emila32 wypowiedziała się zdecydowanie w jednym z wątków. Warto do niej zagadać na priv, to bardzo sympatyczna osoba i na pewno udzieli Ci odpowiedzi na zadane przez Ciebie pytania. Ewentualnie, jako ostateczność i tak dla świętego spokoju -  spróbuj dowiedzieć się u źródła, czyli w MOPS-ie/OPS-ie. Powodzenia! Pozdrawiam.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych