Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

"AKTYWNY SAMORZĄD" - nowy program(y) dla Osób Niepełnosprawnych.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

#1 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3580 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 27 kwiecień 2012 - 18:07

Przypinam wątek i kopiuję go także do działu "Instytucje"
  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#2 pracownik

pracownik

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 143 postów

Napisano 27 kwiecień 2012 - 13:10

Informacja ze strony PFRON - więcej na http://www.pfron.org...y_samorzad.html
...
W dniu 1 lutego 2011 roku Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych oraz Prezes Zarządu Związków Powiatów Polskich podpisali Porozumienie dotyczące współpracy w zakresie wspólnych działań samorządów powiatowych na rzecz realizacji karty praw osób niepełnosprawnych i ich integracji społecznej. Współpraca między stronami Porozumienia ma na celu wzmocnienie i usprawnienie współpracy z samorządami powiatowymi oraz wsparcie samorządów w podejmowanych przez nie działaniach na rzecz integracji osób niepełnosprawnych w społeczności lokalnej, w jak najszerszym zakresie.
Program „Aktywny samorząd” jest ważnym krokiem w kierunku wydajniejszego modelu polityki społecznej wobec osób niepełnosprawnych. Działania przewidziane w programie uzupełnią plany ujęte w powiatowych strategiach rozwiązywania problemów społecznych i programach działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Umożliwią samorządom aktywniejsze włączenie się w działania na rzecz inkluzji społecznej osób niepełnosprawnych.

Formy wsparcia przewidziane i opisane dalej w programie adresowane są do uprawnionych osób fizycznych.

Dotyczą likwidacji barier ograniczających społeczne i zawodowe funkcjonowanie osób niepełnosprawnych. Program obejmuje następujące obszary wsparcia:

1. obszar A – pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu,

2. obszar B1 – pomoc w zakupie specjalistycznego sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem,

3. obszar B2 – pomoc w zakupie urządzeń lektorskich,

4. obszar B3 – pomoc w zakupie urządzeń brajlowskich,

5. obszar B4 – dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu komputerowego i oprogramowania lub urządzeń lektorskich albo brajlowskich,

6. obszar C – pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,

7. obszar D – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,

8. obszar E – pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B,

9. obszar F – pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej.



I. Nazwa programu

Pilotażowy program "Aktywny samorząd".
...
VII. Warunki uczestnictwa realizatora w programie
1. Realizatorem programu jest samorząd powiatowy[...]

http://www.pfron.org...y_samorzad.html
...
Nie odpowiadam na żadne pytania w tym temacie.
  • 2

#3 timer

timer

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 77 postów

Napisano 28 kwiecień 2012 - 20:28

szkoda że prawie wszędzie jest tylko znaczny stopień niepełnosprawności kiedyś był dopuszczany jeszcze umiarkowany :/
  • 0

#4 pracownik

pracownik

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 143 postów

Napisano 04 maj 2012 - 21:17

Informacje ze strony PFRON - aktualizacja z dnia 30 kwietnia 2012 r. (więcej na http://www.pfron.org...y_samorzad.html ).

W dniu 28 marca 2012 roku Rada Nadzorcza PFRON zatwierdziła do realizacji pilotażowy program „Aktywny samorząd”, który przewiduje powierzenie realizacji programu adresowanego do indywidualnych osób niepełnosprawnych – samorządom powiatowym, które przyjmą zaproszenie PFRON do współpracy przy realizacji tego programu.

Dofinansowanie będzie następowało na pisemny wniosek osoby niepełnosprawnej, zawierający uzasadnienie wskazujące na związek udzielenia dofinansowania z możliwością realizacji celów programu. Wniosek będzie można złożyć do jednostki organizacyjnej samorządu powiatowego, właściwego dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy.

Przyjmowanie wniosków będzie następowało w trybie ciągłym, jednak nie później niż do dnia 30 września danego roku realizacji programu.
Obecnie PFRON prowadzi intensywne prace związane z realizacją postanowień programu tj. przygotowuje dokument wyznaczający kierunki działań programu oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów programu w 2012 roku, jak też wzory dokumentów niezbędnych w trakcie realizacji programu.

Program będzie realizowany na terenie tylko tych powiatów, które zdecydują się zawrzeć z PFRON porozumienie w sprawie realizacji programu.

Przewidujemy, że realizacja programu w powiatach może rozpocząć się nie wcześniej niż pod koniec bieżącego półocza. Do tego czasu nie ma możliwości składania wniosków o dofinansowanie w ramach programu.

  • 0

#5 pracownik

pracownik

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 143 postów

Napisano 22 maj 2012 - 22:04

Aktualizacja z dnia 21 maja 2012. Więcej w dokumentach na stronie http://www.pfron.org...y_samorzad.html

Wybrane informacje z warunków brzegowych... http://www.pfron.org...ki_brzegowe.doc


6. Maksymalna kwota dofinansowania ze środków PFRON w ramach poszczególnych obszarów programu wynosi, w przypadku:
1) obszaru A – 5.000 zł,
2) obszaru B1 – 5.000 zł,
3) obszaru B2 – 5.000 zł,
4) obszaru B3 – 12.000 zł,
5) obszaru B4:
a) dla osoby głuchoniewidomej – 1.500 zł,
B) dla pozostałych adresatów obszaru – 1.000 zł,
6) obszaru C – 7.000 zł, z możliwością zwiększenia kwoty dofinansowania do 14.000 zł w indywidualnych przypadkach, wyłącznie w przypadku, gdy:
a) zwiększenie tej kwoty umożliwi zakup wózka dopasowanego do indywidualnych potrzeb zdrowotnych osoby niepełnosprawnej, będącej adresatem programu,
B) celowość zwiększenia kwoty dofinansowania zostanie potwierdzona przez eksperta powołanego przez realizatora programu,
7) obszaru D – 3.000 zł,
8) obszaru E:
a) dla kosztów kursu i egzaminów – 1.500 zł,
B) dla pozostałych kosztów uzyskania prawa jazdy w przypadku kursu poza miejscowością zamieszkania wnioskodawcy (koszty związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem i dojazdem w okresie trwania kursu)
– 600 zł,
9) obszaru F – 200 zł miesięcznie, jednak nie więcej niż 2.200 zł w ciągu roku – za każde dziecko wnioskodawcy przebywające w żłobku lub przedszkolu.
7. Udział własny wnioskodawcy jest wymagany w ramach obszarów: A, B1, B2, B3, C, E i F. Wynosi w przypadku:
1) zakupu/montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu (obszar A)
– 15% ceny brutto zakupu/usługi,
2) specjalistycznego sprzętu komputerowego i oprogramowania (obszar B1)
– 10% ceny brutto zakupu,
3) urządzeń lektorskich (obszar B2) – 10% ceny brutto zakupu,
4) urządzeń brajlowskich (obszar B3) – 5% ceny brutto zakupu,
5) wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym (obszar C) – 10% ceny brutto zakupu,
6) kosztów uzyskania prawa jazdy kategorii B (obszar E) – 25% ceny brutto zakupu/usługi,
7) opłaty za pobyt dziecka osoby niepełnosprawnej w żłobku lub przedszkolu
(obszar F) – 15% kosztów tej opłaty.

  • 0

#6 groiwona

groiwona

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 81 postów

Napisano 05 czerwiec 2012 - 09:38

gdzie mogę uzyskać informację , czy np. mój samorząd powiatowy przystąpił do tego programu?
  • 0

#7 pequenio

pequenio

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 07 czerwiec 2012 - 10:58

Zapytaj we właściwym miejscowo powiecie, albo do właściwego miejscowo Oddziału PFRON. Według mnie po 20 czerwca PFRON powinien umieścić na stronie listę powiatów, które zgłosiły aplikację do programu.
  • 0

#8 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 07 czerwiec 2012 - 12:35

gdzie mogę uzyskać informację czy np. mój samorząd powiatowy przystąpił do tego programu?


Poszukaj może tej informacji na stronach BIP (biuletyn informacji publicznej) Starostwa Powiatowego bądź Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub Urzędu Miasta.
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#9 groiwona

groiwona

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 81 postów

Napisano 07 czerwiec 2012 - 13:31

już znalazłam, u nas PCPR przystąpił, wnioski od lipca można składać...
  • 0

#10 nowaja

nowaja

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 11 czerwiec 2012 - 19:11

Czy dobrze rozumiem, że osoby korzystające w ciągu 5 lat z dofinansowania na ten sam cel, nie mogą uczestniczyć w programie?
  • 0

#11 mini21

mini21

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 19 postów
  • Skąd:Wwa

Napisano 01 lipiec 2012 - 10:28

Witam.
Przepraszam, jeśli moja prośba okaże się błaha, ale nie mogę znaleźć informacji:
Kiedy, gdzie i w jaki sposób składać wnioski do tego projektu w powiecie Warszawskim?

Szukam i szukam, ale nic znaleźć nie mogę.
Na stronie Pfronu znalazłem tylko, że powiat przystąpił do programu, ale kiedy będzie start, kiedy zacznie się nabór, na jakiej stronie tych informacji szukać nie znalazłem.

Bardzo proszę o pomoc.

Pozdr.
  • 0

#12 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 01 lipiec 2012 - 10:42

Na stronie Pfronu znalazłem tylko, że powiat przystąpił do programu, ale kiedy będzie start, kiedy zacznie się nabór, na jakiej stronie tych informacji szukać nie znalazłem.

http://www.pfron.org.pl/portal/pl/46/1443/Aktywny_samorzad__29_czerwca_br_uplywa_termin_na_zawarcie_porozumienia.html
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#13 mini21

mini21

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 19 postów
  • Skąd:Wwa

Napisano 13 lipiec 2012 - 12:44

Dziś znalazłem na stronie http://warszawa.pcpr.info/, że program rusza, ale z wymienionych obszarów pominięty został obszar B1 - czy to znaczy że Warszawa nie może korzystać z dofinansowania na zakup sprzętu komputerowego?

Wyprowadźcie mnie z błędu jeśli coś źle rozumiem.
  • 0

#14 monika20

monika20

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 86 postów

Napisano 07 sierpień 2012 - 16:03

Czy ktoś już składał wniosek o dofinansowanie komputera? mam znaczny niedowład kończyn górnych - jak mam rozumieć specjalistyczny sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem?
  • 0

#15 Tomek111

Tomek111

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 14 postów

Napisano 13 sierpień 2012 - 16:08

czy nie wiecie czy osoba nie ucząca i niepracująca ma szansę na dofinansowanie zakupu komputera prosze o opowiedz proszę
  • 0

#16 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 13 sierpień 2012 - 16:39

czy nie wiecie czy osoba nie ucząca i niepracująca ma szansę na dofinansowanie zakupu komputera

Obszar B1 – pomoc w zakupie specjalistycznego sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem:

Osoba dorosła w wieku aktywności zawodowej lub dziecko, gdy posiadają: orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, a w przypadku osób do 16 r.ż. orzeczenie o niepełnosprawności. Poza tym posiadać należy dysfunkcję obu kończyn górnych lub narządu wzroku.


14. Zakres pojęć dotyczących przedmiotu dofinansowania i kryteriów uczestnictwa osób niepełnosprawnych w programie - ilekroć w niniejszym dokumencie lub w programie mowa jest o:
1) aktywności zawodowej – należy przez to rozumieć:
a) zatrudnienie, lub
B) rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, lub
c) rejestrację w urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy
i nie pozostająca w zatrudnieniu,
przy czym w przypadkach, o których mowa w lit. b i c, rejestracja
w urzędzie pracy, która nastąpiła w ciągu 6 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku, nie będzie uznawana za spełnienie warunku uczestnictwa w programie, z wyjątkiem przypadku:
– gdy w tym okresie nastąpiło ustanie stosunku pracy a od daty ustania stosunku pracy do dnia zarejestrowania w urzędzie pracy nie upłynęło więcej niż dwa miesiące,
– gdy wnioskodawca jest absolwentem – jeśli od daty ukończenia szkoły do dnia zarejestrowania w urzędzie pracy nie upłynęło więcej niż dwa miesiące,
– gdy wnioskodawca w ciągu roku poprzedzającego złożenie wniosku przebywał na długotrwałym leczeniu (trwającym dłużej niż 3 miesiące), a od daty zakończenia leczenia do dnia zarejestrowania w urzędzie pracy nie upłynęło więcej niż dwa miesiące,
– gdy wnioskodawca aktualnie uczestniczy w kursie lub szkoleniu służącym podniesieniu kwalifikacji zawodowych, a uczestnictwo w tym kursie lub szkoleniu wiązało się z koniecznością wcześniejszego wykreślenia z rejestru urzędu pracy;

Źródło: http://www.pfron.org...y_samorzad.html
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#17 Marta S

Marta S

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 786 postów
  • Skąd:szkoda że nie Lublin

Napisano 16 sierpień 2012 - 06:05

czy nie wiecie czy osoba nie ucząca i niepracująca ma szansę na dofinansowanie zakupu komputera prosze o opowiedz proszę


Dzwoniłam do swojego PCPR w kwestii komputera z programu Aktywny Samorząd. Jeżeli chodzi o zwykły komputer, to nie można z tego programu, natomiast jeżeli potrzebujesz specjalistycznego oprogramowania, niestandardowej klawiatury, myszki itp, w takim przypadku tak.

O zwykły komputer możesz się ubiegać z programu Likwidacja Barier w Komunikowaniu się. potrzebujesz tylko zaświadczenia z urzędu pracy, że jesteś tam zarejestrowany, jako osoba poszukująca pracy. Ja tak brałam komp w 2009 r, kiedy jeszcze nie pracowałam.. Jest późno, ale w tym roku coś sypia kasą, spróbować możesz. Powodzenia:)
  • 0

www.facebook.com/niemotylica zapraszam na moją autorską stronę z wierszami . 


#18 Gość_digital_*

Gość_digital_*
  • Gość

Napisano 06 październik 2012 - 09:50

ja mam takie pytanie do kiedy można składać papiery bo chce starać sie o prawko ale nigdzie nie moge doczytać do kiedy są przyjmowane ?? proszę o pomoc :(
  • 0

#19 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 06 październik 2012 - 11:23

ja mam takie pytanie do kiedy można składać papiery bo chce starać sie o prawko ale nigdzie nie moge doczytać do kiedy są przyjmowane ??

Informacja takie zazwyczaj są na przykład na stronach internetowych PCPR, które oczywiście zgłosiły chęć przystąpienia do programu. Oficjalny komunikat w tej sprawie znajduje się również na stronie PFRON-u:
http://www.pfron.org...y_samorzad.html
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#20 Gość_digital_*

Gość_digital_*
  • Gość

Napisano 06 październik 2012 - 11:48

lipa :( spóźniłem się :( 
dwa razy mi się wpisało ;|
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych