Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Ulga podatkowa na niepelnosprawne dorosle dziecko


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 kasiamilion

kasiamilion

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 23 postów

Napisano 28 luty 2012 - 19:08

Witam serdecznie !

Czy mojej matce przysluguje ulga (odliczenie) z tytulu matki samotnie wychowujacej dorosle dziecko niepelnosprawne ktore:

- posiada orzeczenie o niepelnosprawnosci stopien umiarkowany;
-otrzymuje zasilek pielegnacyjny w kwocie 153 zl miesiecznie z MOPR;
-rozlicza sie osobno z US - z jednego stosunku pracy - dochod w
2011 wynosil 21 000 zl.

Czytalam duzo starszych watkow i zazwyczaj pisalo ze MOZNA - wystarczy fakt ze dorosle dziecko otrymuje zasilek pielegnacyjny - i ne wazny jest wiek czy tez zarobki.

Jednak byly to starsze watki - Jak jest w tym roku

Prosze o pomoc
  • 0
"Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół. "

#2 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 29 luty 2012 - 12:32

Już na forum jest taki temat i to zupełnie świeży, wystarczy poszukać lub użyć 'szukaj" albo przeszukać internet czy coś się zmieniło w zapisie prawnym.
  • 0

#3 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1412 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 29 luty 2012 - 13:25

Kasiu prawo mówi tak:

II grupa inwalidztwa – zalicza się do niej osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono całkowitą niezdolność do pracy albo umiarkowany stopień niepełnosprawności

Uprawnienia opiekunów
Odliczeń z tytułu wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne mogą dokonywać również podatnicy, na których utrzymaniu znajdują się osoby niepełnosprawne. Oznacza to, że sam podatnik, który będzie korzystał z odliczenia, nie jest niepełnosprawny, ale utrzymuje i zajmuje się opieką osoby niepełnosprawnej. Nie w każdym przypadku możliwe będzie jednak odliczenie. Nie bez znaczenia będą tu przede wszystkim takie kwestie, jak to, kim dla podatnika jest osoba niepełnosprawna i jakiej wysokości dochód uzyskuje.

Podatnik ma prawo do skorzystania z ulgi tylko w przypadku, gdy opiekuje się:

• współmałżonkiem,
• dzieckiem własnym lub przysposobionym,
• dzieckiem obcym przyjętym na wychowanie,
• pasierbem,
• rodzicem,
• teściem,
• rodzeństwem,
• ojczymem, macochą,
• zięciem, synową.

Zgodnie z przepisami podatkowymi określającymi podstawy do dokonywania odliczeń, osoba niepełnosprawna zaliczona do jednej z kategorii niepełnosprawności, pozostająca na utrzymaniu podatnika, nie może w roku podatkowym uzyskać dochodów większych niż 9120 zł. W przeciwnym razie opiekunowi nie przysługuje prawo do ulgi.


  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#4 kasiamilion

kasiamilion

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 23 postów

Napisano 01 marzec 2012 - 09:00

Kasiu prawo mówi tak:....


Kasiu wlasnie sie zastanawiam bo ta informacje ktora przytoczylas - czy przypadkiem nie odnosi sie ona do ulgi rehabilitacyjnej ?

Tutaj chodzi o matke samotnie wychowujacej dorosle dziecko niepelnosprawne.
  • 0
"Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół. "

#5 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 01 marzec 2012 - 10:17

*******************************************

Może ja się trące do tematu, bo wiem o co ci kasiamilion dokładnie chodzi, ale Kasia_zaborze stosownie ci odpowiedziała co do tytułu twojego tematu.

Ulga podatkowa to:

Ulga podatkowa – przewidziane w przepisach prawa podatkowego zwolnienia, odliczenia, obniżki albo zmniejszenia, których zastosowanie powoduje obniżenie podstawy opodatkowania lub wysokości podatku.

Rodzaje ulg podatkowych

Generalnie ulgi podatkowe można podzielić na:

* uwzględniające poniesione przez podatnika koszty związane z uzyskaniem przychodu (np. ulgi z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne);
* stanowiące zwrot kosztów związanych z egzystencją podatnika (np. ulgi z tytułu rehabilitacji podatnika będącego osobą niepełnosprawną i ulgi związane z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych);
* ulgi o charakterze rodzinnym, takie np. jak związane z rehabilitacją niepełnosprawnych członków rodziny;
* ulgi o charakterze stymulacyjnym (np. darowizny na cele społecznie użyteczne);
* ulgi mające charakter zabiegu technicznego (np. zwrot nienależnie pobranych rent, przez co zapobiega się opodatkowaniu nieistniejącego dochodu).

Ulgi podatkowe w Polsce

W polskim prawie podatkowym przewidziane są ulgi podatkowe przy podatku dochodowym od osób fizycznych. Ulga podatkowa może polegać w takim przypadku na:

odliczeniu od uzyskanego dochodu (np. składki na ubezpieczenie społeczne);
odliczeniu od podatku (np. składki na ubezpieczenie zdrowotne);
zastosowaniu niższych stawek podatkowych.


Więc w tym również jest tzw. ulga rehabilitacyjna która mieści się w uldze podatkowej.

Jeżeli prawidłowo byś napisała że chodzi ci o ulgę prorodzinną Kasia_zaborze może pomogła by ci lepiej niż ja, ale drażnią mnie ludzie którzy wolą nie czytać tego forum ani jego tematów tylko mieć wszystko postawione na tacy, pod nos dlatego polecam przeszukanie wątków z tytułem które podałam.
  • 0

#6 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1412 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 01 marzec 2012 - 19:24

Kasiu wszystko już napisała Minutka ale weszłaś mi na ambicje i wiem tyle że:
Matka samotnie wychowująca dorosłe niepełnosprawne dziecko,które ma zasiłek pielęgnacyjny tak jak ty.Spełniając te warunki twoja mama ma prawo do odliczenia dochodów.
Rozliczy się przez PIT 37.
Jeśli dalej masz za mało informacji podaje numer krajowej informacji podatkowej 801 055 055 (koszt 35gr./min) lub z komórki 22/330 03 30
  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#7 kasiamilion

kasiamilion

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 23 postów

Napisano 02 marzec 2012 - 10:47

Dziekuje wam za pomoc
  • 0
"Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół. "


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych