Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Prawo do dodatkowego ur;opu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 ewa1969

ewa1969

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 72 postów

Napisano 02 luty 2012 - 15:21

Witajcie, 27 grudnia 2011 roku ustalono mi umiarkowany stopień niepełnosprawności.Od kiedy przysługuje mi pierwszy dodatkowy urlop, czy od dnia posiedzenia komisji, czy od dnia przedstawienia orzeczenia pracodawcy?Jeśli możecie proszę o poparcie swej wiedzy paragrafami.Pozdrawiam forumowiczów
  • 0

#2 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 02 luty 2012 - 15:36

Od kiedy przysługuje mi pierwszy dodatkowy urlop, czy od dnia posiedzenia komisji, czy od dnia przedstawienia orzeczenia pracodawcy?

Odpowiedź na to pytanie jest następująca:

Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego pracownik nabywa po przepracowaniu 1 roku po dniu zaliczenia go do znacznego bądź umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Zaliczenia takiego dokonują zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności (miejskie lub powiatowe). Urlop dodatkowy będzie przysługiwać w wymiarze pełnych 10 dni, niezależnie od tego, czy pracownik nabędzie do niego prawo na początku czy na końcu danego roku kalendarzowego.


Źródło: http://kadry.infor.p...pracownika.html
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#3 ewa1969

ewa1969

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 72 postów

Napisano 02 luty 2012 - 18:14

Dzięki za odpowiedz, ale mam pytanko, czy w czerwcu 2011 nie zaszły w przepisach zmiany, tzn,
że urlop przysługuje po roku od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia?:huh:
  • 0

#4 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 02 luty 2012 - 21:39

czy w czerwcu 2011 nie zaszły w przepisach zmiany, tzn, że urlop przysługuje po roku od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia?:huh:

Wobec poniższego podtrzymuje swoją wypowiedź z drugiego postu. Pozdrawiam.
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#5 Lenio

Lenio

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 245 postów

Napisano 03 luty 2012 - 14:36

Nie zaszła żadna zmiana w kwestii urlopów. Trzeba przepracować rok posiadając ważne orzeczenie zaliczające do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności. Następnego dnia nabywa się dodatkowy urlop w pełnym wymiarze - 10 dni.

http://isap.sejm.gov...=WDU19971230776
  • 0

#6 ewa1969

ewa1969

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 72 postów

Napisano 03 luty 2012 - 16:11

widzę,że temat terminu pierwszego urlopu budzi wątpliwości i tu. Jak jest faktycznie?Brakuje tu prawnika
  • 0

#7 Lenio

Lenio

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 245 postów

Napisano 03 luty 2012 - 21:11

widzę,że temat terminu pierwszego urlopu budzi wątpliwości i tu. Jak jest faktycznie?Brakuje tu prawnika


Tak oni uwielbiają kasować za interpretacje jasnych przepisów. Artykuł 19 nie był przedmiotem nowelizacji więc pozostał bez zmian i to tyle.
  • 0

#8 ewa1969

ewa1969

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 72 postów

Napisano 03 luty 2012 - 22:16

wracamy uwagę!
Od 1 czerwca 2011 r. pracownik legitymujący się umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności nabywa prawo do pierwszego dodatkowego urlopu po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia go do ww. stopnia niepełnosprawności, z tym że nie wcześniej niż od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego tę niepełnosprawność (wliczenia do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych na podstawie art. 2a ustawy o rehabilitacji). Pisaliśmy na ten temat w UiPP nr 11/2011, str. 4-6. Sygnalizujemy, że zdaniem części autorów prawo do pierwszego dodatkowego urlopu pracownik nabywa po przepracowaniu roku od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności.
Lenio, jesteś pewny swojej racji? jest to fragment z E gospodarki.Jak to interpretować?
  • 0

#9 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 04 luty 2012 - 11:05

Ewo1969 na stronach internetowych, które tu zostały przytoczone nie ma takich zmian, co oznacza w praktyce, iż był taki zamysł, ale ostatecznie nie wszedł on w życie. Chciałabym, ażeby było inaczej (sama przecież miałam przez chwilę taką nadzieję), ale niestety tak nie jest!
W celu rozwiązania ostatecznie wątpliwości i potwierdzenia tym samym naszych słów:
http://www.baza-wied...ego-urlopu.html (proszę zwróć uwagę na datę). Pozdrawiam.
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#10 ewa1969

ewa1969

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 72 postów

Napisano 04 luty 2012 - 12:43

Dzięki za rozwianie wątpliwości
  • 0

#11 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 04 luty 2012 - 13:22

Dzięki za rozwianie wątpliwości

Nie ma za co :) Powodzenia i pozdrawiam.
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#12 Micho

Micho

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 43 postów

Napisano 05 luty 2012 - 19:04

"prawo do pierwszego urlopu dodatkowego, o którym mowa w art. 19 u.r.o.n., nabywa się po przepracowaniu jednego roku od dnia zaliczenia pracownika do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności. Dla nabycia prawa do tego urlopu nie ma zatem znaczenia data przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność pracownika w rozumieniu u.r.o.n. Przedstawienie tego orzeczenia ma w tym przypadku tylko takie znaczenie, że bez wylegitymowania się przez pracownika tym orzeczeniem nie może się on domagać od pracodawcy realizacji nabytego uprawnienia do urlopu."

http://www.kadry.abc...dodatkowy-urlop
Luiza Klimkiewicz 18 sierpień 2011
  • 0

#13 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 05 luty 2012 - 19:13

http://www.kadry.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/od-kiedy-bedzie-przyslugiwal-pracownikowi-niepelnosprawnemu-dodatkowy-urlop
Luiza Klimkiewicz 18 sierpień 2011

Micho proszę Cię nie mąć. Sprawa już została wyjaśniona w poprzednich postach ...
Data z Twojego linku: 18.08.11 - nieaktualne i tyle!
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#14 tetrus77

tetrus77

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 48 postów

Napisano 21 luty 2012 - 12:03

Podepne sie pod temat i zapytam o taka sytuacje.
Przez 12 lat ON pracowal u jednego pracodawcy i wykorzystywal dodatkowy urlop. Powiedzmy 31 stycznia ON zmienil pracodawce. Czy nalzy mu sie dodatkowe 10 dni urlopu czy musi przepracowac rok czasu u nowego pracodawcy, zeby dodatkoy urlop mu przyslugiwal?
Jak w takiej sytuacji bedzie ze zwyklym urlopem?
  • 0

#15 Lenio

Lenio

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 245 postów

Napisano 21 luty 2012 - 15:45

Ludzie czy Wy czytacie te przepisy ?!

W ustawie są określone dwa warunki:
1). Posiadanie ważnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności
2). Przepracowanie roku z ważnym orzeczeniem.

Więc jeśli nabyłeś raz prawo do urlopu to tracisz je wraz z końcem niepełnosprawności (w sensie formalnym).
  • 0

#16 tetrus77

tetrus77

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 48 postów

Napisano 21 luty 2012 - 21:22

@Lenio jesli do mnie mowisz, to czytam przepisy i wiem jakie sa zasady.
Skoro korzystalem z dodatkowego urlopu, to znaczy, ze posiadam wazne orzeczenie. Nie pytalem jakie warunki trzeba spelnic zeby przyslugiwal dodatkowy urlop. Pytalem czy zmieniajac pracodawce i nie przepracowalem u niego roku, nadal mam prawo do dodatkowego urlopu? Rozumiem, ze nadal mi przysluguje?
  • 0

#17 Lenio

Lenio

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 245 postów

Napisano 22 luty 2012 - 00:01

(...) Nie pytalem jakie warunki trzeba spelnic zeby przyslugiwal dodatkowy urlop. Pytalem czy zmieniajac pracodawce i nie przepracowalem u niego roku, nadal mam prawo do dodatkowego urlopu? Rozumiem, ze nadal mi przysluguje?


Ja nie pisałem o tym jak nabyć urlop. Tylko o tym kiedy się go zachowuje. Tak przysługuje.
  • 0

#18 Nati0803

Nati0803

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 38 postów

Napisano 03 lipiec 2012 - 18:18

Witam,
Mam pytanie o dodatkowy urlop 10 dni dla osoby niepełnosprawnej, ponieważ pracodawca stwierdził że mi się nie należy.
Posiadam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane 15.09.2011 r. Niepełnosprawność istnieje od 1996, ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 2003r. Wcześniej miałam również orzeczenie, z tymże zawsze dostaje na 2,3 lata i potem znów muszę stawać na komisję. Dlatego obecne orzeczenie jest wydane 15.09.2011 r. ale wcześniej również też miałam orzeczenie.
Pracowałam na umowę o pracę od 2.04.2010 do 30.06.2011 w wymiarze 1/2 oraz od 1.07.2011 do 13.10.2011 w wymiarze 1/1. Była to praca na otwartym rynku pracy i nie przedstawiłam tam orzeczenia o niepełnosprawności.
Obecnie od 3.07.2012 r. jestem zatrudniona w Zakładzie Pracy Chronionej i przedstawiłam orzeczenie pracodawcy.
Bardzo proszę o wyjaśnienie czy należy mi się dodatkowy urlop, ponieważ ustawa jest dla mnie niejasna.
  • 0

#19 Lenio

Lenio

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 245 postów

Napisano 06 lipiec 2012 - 08:08

Witam,
Mam pytanie o dodatkowy urlop 10 dni dla osoby niepełnosprawnej, ponieważ pracodawca stwierdził że mi się nie należy.
Który masz stopień niepełnosprawności?
Wcześniej miałam również orzeczenie, z tymże zawsze dostaje na 2,3 lata i potem znów muszę stawać na komisję. Dlatego obecne orzeczenie jest wydane 15.09.2011 r. ale wcześniej również też miałam orzeczenie. Które stopnie niepełnosprawności miałaś w trakcie zatrudnienia?
Pracowałam na umowę o pracę od 2.04.2010 do 30.06.2011 w wymiarze 1/2 oraz od 1.07.2011 do 13.10.2011 w wymiarze 1/1. Była to praca na otwartym rynku pracy i nie przedstawiłam tam orzeczenia o niepełnosprawności.
Obecnie od 3.07.2012 r. jestem zatrudniona w Zakładzie Pracy Chronionej i przedstawiłam orzeczenie pracodawcy.
Czy dołączyłaś obecnemu pracodawcy kopię orzeczenia równolegle trwającego do okresu zatrudnienia w poprzedniej firmie?
Bardzo proszę o wyjaśnienie czy należy mi się dodatkowy urlop, ponieważ ustawa jest dla mnie niejasna.


  • 0

#20 pola01

pola01

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 130 postów

Napisano 08 lipiec 2012 - 14:03

Jeśli poprzednie orzeczenia były na ten sam kod choroby i każde z nich miało adnotację "ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 2003r" (czyli jest to kontynuacja), to wygląda na to, że urlop dodatkowy się należy.

Od 2003 roku musisz mieć przepracowany rok (obojętne ile etatu, byle była umowa o pracę i niekoniecznie łącznie rok, tylko zsumowane) i ciągłość orzeczenia i wtedy już każdego roku Ci przysługuje, jeśli oczywiście pracujesz.

No i oczywiście jeśli nie jest to lekki stopień.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych