Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Umiarkowany- Jakie przywileje?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

#1 grysia5

grysia5

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 02 styczeń 2012 - 18:10

Witam
Mam 30lat i od niedawna umiarkowany stopień( wcześniej długo lekki). I tak na dobrą sprawę nie wiem jakie korzyści dla mnie wiążą sie z tym faktem. Na pewno wiem,że wchodzi w grę praca w zakładzie pracy chronionej, bo tak pisze w orzeczeniu. Ale co więcej. Jakiś turnus? jak sie o niego starać gdzie ile to kosztuje? Szukam pracy w handlu w Kielcach, ale tak wogóle to nawet nie wiem jakie mam prawa. Praca 7h czy 8h?
Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam ciepło
Grysia5
  • 0

#2 marcin1987

marcin1987

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 44 postów

Napisano 02 styczeń 2012 - 18:27

Od 1 stycznia 2012 roku. Praca po 8 godzin jeżeli jest to pełny etat, wcześniej było 7 ale nastąpiła zmiana przepisów. Jeżeli znajdziesz zatrudnienie w zakładzie pracy chronionej to możesz np. raz na dwa lata starać się o sfinansowanie turnusu rehabilitacyjnego.
  • 0

#3 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1414 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 02 styczeń 2012 - 19:15

Grysia:
Osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym
(dawna II grupa inwalidzka) mają prawo do:

karty parkingowej potwierdzającej uprawienia do niestosowania się do niektórych znaków drogowych,
zwolnień z opłaty abonamentowej za radio i telewizję, tylko w przypadku osób niewidomych, których ostrość wzroku nie przekracza 15% na podstawie jednego z dokumentów tj. orzeczenia stwierdzającego umiarkowany stopień niepełnosprawności z tytułu uszkodzenia narządu wzroku.
48% ulgi na przejazd środkami lokalnego transportu zbiorowego w Warszawie (po zaokrągleniu do pełnych piątek groszy), jeżeli:

ukończyły 26. rok życia, i zostały uznane za niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym, - na podstawie orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność wydanego przez zespół orzekający o stopniu niepełnosprawności, na podstawie przepisów prawa polskiego lub ważnej legitymacji wydanej przez właściwy organ, dokumentującej stopień niepełnosprawności.
ukończyły 26. rok życia, i zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy - na podstawie orzeczenia właściwego organu wydanego na mocy przepisów prawa polskiego lub ważnej legitymacji wydanej przez właściwy organ, dokumentującej całkowitą niezdolność do pracy.
50% rabatu na usługi telekomunikacyjne (przyłączenie do sieci i abonament), tylko dorośli i dzieci, które ukończyły 16. rok życia. Za abonament telefoniczny przysługuje rabat w wysokości 50% opłaty podstawowej, wynikającej z obowiązującego cennika usług telekomunikacyjnych tp dla niżej wymienionych planów:
a) plan tp socjalny
B) plan tp 60 minut za darmo
c) plan tp startowy
d) plan tp standardowy (dla osób, które zamówiły go przed 1 marca 2005 r. - po tym terminie plan został wycofany ze sprzedaży)
e) plan sekundowy tp dom (dla osób, które zamówiły go przed 1 kwietnia 2005 r. - po tym terminie plan został wycofany ze sprzedaży).

zródło : http://www.niepelnos...pl/ledge/x/3544

Grysia przepraszam cie za przeoczenie.
  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#4 cinek1111

cinek1111

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 58 postów

Napisano 02 styczeń 2012 - 20:00

słyszałem że od 1 stycznia mozna dorobic teraz ponad 2300zł bez zawieszenia renty
Ciekawi mnie tylko czy jak bede miał prace i mi nie przekroczy tych 2300zł czy musze zgłosic zus ze pracuj i zaniesc im umowe??
Prosze o odpowiedz
  • 0

#5 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 02 styczeń 2012 - 20:27

Ciekawi mnie tylko czy jak bede miał prace i mi nie przekroczy tych 2300zł

W woli ścisłości nie 2300 zł tylko - od 1 stycznia 2012 r do 28 lutego 2012 r. - 2 391,20 zł.

czy musze zgłosic zus ze pracuj i zaniesc im umowe??

Jeśli nie przekroczysz owej kwoty to, po co chcesz w ogóle zawiadamiać ZUS? ZUS i tak zawiadomi pracodawca - płacąc Twoje składki, więc Ty powtórnie nie masz takiej potrzeby. Pozdrawiam.
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#6 grysia5

grysia5

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 04 styczeń 2012 - 22:04

Hmmm dzięki za odpowiedzi.
Kaśka Zaborze: odpowiedź obszerna,ale ja mam umiarkowany st. więc przywileje dla lekkiego to nie dla mnie,ale doceniam wysiłek.
Obecnie nie pracuje, jestem zarejestrowana w UP,nie mam też renty.
Proszę o dalsze odpowiedzi co do przywilejów.

I jeszcze jedno:
W tym roku hehe planuje zdać na prawko. Pierwsze podejście do praktycznego- porażka,ale jestem dobrej myśli. Jestem ciekawa co trzeba zrobić mając juz prawko, aby uzyskać kartę parkingową, tzn. czy muszę być właścicielem samochodu, aby taką kartę nabyć?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Buziaki
  • 0

#7 SirLacky

SirLacky

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 04 styczeń 2012 - 23:07

Nie, nie musisz być właścicielem samochodu. Karta uprawnia również osoby które ciebie przewożą do np. parkowania na kopertach. Musisz tylko kartę mieć przy sobie i położyć za przednią szybę samochodu. Wystarczy iść z orzeczeniem do urzędu komunikacji, tam okazujesz decyzję. Tam jeśli dobrze pamiętam wypełniasz wniosek - weź ze sobą zdjęcie, na pewno będziesz musiał też kupić znaczek skarbowy (26 zł było w 2009 roku). Ja czekałem 3 dni na wydanie karty.

Nie jestem pewien ale umiarkowany stopień niepełnosprawności uprawnia do otrzymania karty tylko jeśli niepełnosprawność jest ruchowa. Pewny nie jestem trzeba by sprawdzić w przepisach. Na pewno kartę wydaje się na okres widoczny w orzeczeniu tj. albo czasowo, albo bezterminowo.
  • 0

#8 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 05 styczeń 2012 - 12:17

Jestem ciekawa co trzeba zrobić mając juz prawko, aby uzyskać kartę parkingową, tzn. czy muszę być właścicielem samochodu, aby taką kartę nabyć?

http://www.niepelnos...rta-parkingowa/
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#9 grysia5

grysia5

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 05 styczeń 2012 - 18:02

Witam
Dzięki za odpowiedzi. Symbole mojej niepełnosprawności to 05-R i 10-N. Poczytałam o tej karcie parkingowej i w poniedziałek pojadę do Urzedu Miasta załatwić sprawę. Dziękuję jeszcze raz za podpowiedzi.
A jak zająć się np. wyjazdem na turnus rehabilitacyjny? Nadmieniam,że jestem bezrobotna.

Pozdrawiam
  • 0

#10 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 05 styczeń 2012 - 20:21

A jak zająć się np. wyjazdem na turnus rehabilitacyjny?

Bardzo proszę:
http://www.niepelnos...pl/ledge/x/1829
Zachęcam też do skorzystania z opcji szukaj - http://www.ipon.pl/forum/search.php
Będzie Ci łatwiej poruszać się po interesujących Cię tematach. Pozdrawiam serdecznie :)
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#11 marcin1987

marcin1987

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 44 postów

Napisano 05 styczeń 2012 - 20:36

Witam
Dzięki za odpowiedzi. Symbole mojej niepełnosprawności to 05-R i 10-N. Poczytałam o tej karcie parkingowej i w poniedziałek pojadę do Urzedu Miasta załatwić sprawę. Dziękuję jeszcze raz za podpowiedzi.
A jak zająć się np. wyjazdem na turnus rehabilitacyjny? Nadmieniam,że jestem bezrobotna.

Pozdrawiam



Jeśli chodzi o kartę parkingową sam taką posiadam to potrzebny jest wniosek o wydanie takiej kart, do wypełnienia w wydziale komunikacji odpowiedniego do twojego miejsca zamieszkania, kopia orzeczenia o niepełnosprawności oryginał do okazania, zdjęcie i 25 zł opłaty.

Jeśli chodzi o turnus rehabilitacyjny, skoro jesteś bezrobotna to możesz ubiegać się o dofinansowanie z PFRON. 

słyszałem że od 1 stycznia mozna dorobic teraz ponad 2300zł bez zawieszenia renty
Ciekawi mnie tylko czy jak bede miał prace i mi nie przekroczy tych 2300zł czy musze zgłosic zus ze pracuj i zaniesc im umowe??
Prosze o odpowiedz


Kwota brutto do której można dorobić zmienia się co kwartał. Nic nie zaszkodzi jeżeli będziesz zawiadamiał ZUS o osiągniętych przychodach ja tak robię co trzy miesiące, składam wydane przez zakład pracy zaświadczenia za każdy miesiąc o osiąganych przychodach, ale i tak ZUS będzie wiedział ile zarobisz na podstawie opłaconych składek przez firmę a umowy nie trzeba okazywać.
  • 0

#12 grysia5

grysia5

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 08 styczeń 2012 - 23:16

Gdzieś na necie wyczytałam tak:
Komu przyznawany jest zasiłek pielęgnacyjnego:
- niepełnosprawnemu dziecku;
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia;
- osobie, która ukończyła 75 lat.

Moje pytanie: mam umiarkowany stopien a moja niepełnosprawność powstała gdy miałam 18 lat, co jest napisane w orzeczeniu, czy przysługuje mi zasiłek pielęgnacyjny?

W pkt. 9 orzeczenia mam - NIE SPEŁNIA, czy mimo to mogę wystąpić o kartę parkingową? Gdzieś wyczytałam, że w tym właśnie pkt powinno być SPEŁNIA, aby dali taką kartę.

--------------------------------------------------------------------------------
  • 0

#13 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 09 styczeń 2012 - 12:21

Moje pytanie: mam umiarkowany stopien a moja niepełnosprawność powstała gdy miałam 18 lat, co jest napisane w orzeczeniu, czy przysługuje mi zasiłek pielęgnacyjny?

Oczywiście przysługuje Ci zasiłek pielęgnacyjny. W tym celu powinnaś udać się do Urzędu Gminy/Miasta, lub do Ośrodka Pomocy Społecznej i pobrać formularz wniosku. Tam też można po wypełnieniu go po prostu złożyć. Do wniosku dołącza się zaświadczenie o niepełnosprawności.

 

W pkt. 9 orzeczenia mam - NIE SPEŁNIA, czy mimo to mogę wystąpić o kartę parkingową? Gdzieś wyczytałam, że w tym właśnie pkt powinno być SPEŁNIA, aby dali taką kartę.

Pkt. 9 dotyczy uprawnień w ruchu drogowym i aby otrzymać kartę parkingową musi być odnotowane - "Tak, spełnia".


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#14 grysia5

grysia5

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 09 styczeń 2012 - 17:37

Dzięki za podpowiedź.
5 stycznia składałam wniosek o legitymację ON i wtedy Pani powiedziała mi,że mogę ubiegac sie o kartę parkingową w Urzędzie Miasta. Dziś poszłam i stanęłam jak wryta, gdy Pani powiedziała,że nie należy sie, bo nie spełniam pkt. 9.

Moje pytanie kto pozbawił mnie tej możliwości skoro nikt mnie nie pytał czy będę chciała taką kartę sobie wyrobić?? Kto o tym zdecydował,że nie spełniam? Lekarz? Tryb odwoławczy już minął, więc co mam teraz zrobić, aby jednak w pkt. 9 miec,że SPEŁNIA.

Gdy odbierałam orzeczenie 22 grudnia, usłyszałam,że zasiłek pielęgnacyjny nie należy mi się, bo niepełnosprawność musi powstać przed 16 rokiem życia!!!! Wczoraj szperałam w necie i jak pisałam wcześniej znalazłam coś innego na ten temat. Dziś złożyłam wniosek o taki zasiłek- więc jednak należy sie. Panie w Kielcach z Zespole Orzekania są niedoinformowane na wiele tematów. Z MOPRu wzięłam pusty wniosek o zasiłek pielęgnacyjny, gdzie wyraźnie pisze, że przy stopniu umiarkowanym niepełnosprawność musi powstać przed 21 rokiem życia!!!!! Pokaże Paniom w Zespole to juz nie będą wprowadzać ludzi w błąd, podejrzewam,że nie byłam jedyna.

Błagam pomóżcie jak załatwić tą sprawę z pkt.9.
  • 0

#15 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 09 styczeń 2012 - 18:10

Moje pytanie kto pozbawił mnie tej możliwości skoro nikt mnie nie pytał czy będę chciała taką kartę sobie wyrobić?? Kto o tym zdecydował,że nie spełniam? Tryb odwoławczy już minął, więc co mam teraz zrobić, aby jednak w pkt. 9 miec,że SPEŁNIA.

W starym orzeczeniu o przyznaniu stopnia niepełnosprawności nie miałam punktu 9. Musiałam złożyć wniosek o ponowne wystawienie orzeczenia właśnie z tego powodu (tryb odwoławczy już mnie nie obowiązywał, bo minęło kilka lat od wystawienie pierwszego orzeczenia). Formalność polegała na tym, że wystawili mi nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności dosłownie dopisując ten nieszczęsny punkt 9. Trochę to trwało (cała ta procedura), ale dzięki temu otrzymałam kartę parkingową.
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#16 grysia5

grysia5

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 09 styczeń 2012 - 18:49

Pisała Pani taki wniosek odręcznie, tzn własnymi słowami czy jakiś formularz Pani dostała?Bardzo proszę o pomoc w sformuowaniu takiego wniosku. Byc może miała Pani orzeczenie na stałe? JA mam do 31.12.2012r. Czy miała Pani dodatkową komisje lekarska z tego powodu?
  • 0

#17 grysia5

grysia5

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 12 styczeń 2012 - 13:21

Hmmmm na żadną pomoc z Państwa strony już nie mogę liczyć?
  • 0

#18 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 12 styczeń 2012 - 14:16

Hmmmm na żadną pomoc z Państwa strony już nie mogę liczyć

Proszę się tak nie denerwować, po prostu nie widziałam odpowiedzi. Jak tylko będę mogła pomóc zawsze pomogę.

Pisała Pani taki wniosek odręcznie, tzn własnymi słowami czy jakiś formularz Pani dostała?

Wnioski są ogólno dostępne w internecie, choćby na przykład tu:
http://www.google.pl...WRf-zCw&cad=rja
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności mam na stałe. Oczywiście miałam ponowną komisję lekarską z tego powodu, ale jak już podkreślałam była to czysta formalność. Wszyscy doskonale wiedzą dlaczego poszczególne osoby występują o uaktualnienie orzeczenia i z reguły nie stanowi to problemu. Zresztą wyraźnie zaznacza się cel wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności we wniosku, w taki o to sposób:

Zwracam się z prośbą o wydanie mi orzeczenia o stopniu niepełnosprawności dla celów: *
● korzystanie z uprawnień na podstawie art. 8 ustawy z dnia: 20.06.1997r. - prawo o ruchu drogowym (Dz.U. Z 205r. Nr 108, poz. 908).

Mam nadzieję, że teraz jest już wszystko o wiele łatwiejsze do ogarnięcia. Życzę powodzenia :)
Pozdrawiam :)
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#19 grysia5

grysia5

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 12 styczeń 2012 - 18:16

Nie denerwuję sie , przepraszam jest tak to Pani odebrała.
Hmm jeśli chodzi o wniosek to trochę nie zrozumiałyśmy sie. Myślałam bardziej o wniosku o zmianę zapisu w tym nieszczęsnym pkt.9, a nie o wniosku całościowym o przyznanie stopnia niepełnosprawności. Ale dziękuję za zainteresowanie. Będę jutro po odbiór legitymacji to zapytam co i jak.
Pozdrawiam
  • 0

#20 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 12 styczeń 2012 - 19:35

Nie denerwuję sie , przepraszam jest tak to Pani odebrała.
Myślałam bardziej o wniosku o zmianę zapisu w tym nieszczęsnym pkt.9, a nie o wniosku całościowym o przyznanie stopnia niepełnosprawności.

Widzę, że dalej nie jest zrozumiałe. W sprawie pkt. 9 właśnie taki, a nie inny wniosek wypełniałam. Jeden wniosek jest wykorzystywany niekiedy wielokrotnie i tak było w tym wypadku. Wszystko, co napisałam, sama przeszłam parę lat temu (dokładnie 01.09.2009 r.) i stąd takie właśnie moje odpowiedzi. Grysia5 ostatecznie zrobisz sama, jak uważasz najlepiej. Może znajdziesz lepsze rozwiązanie. Pozdrawiam :)
P.S. Drukujesz wniosek, wypełniasz go, zaznaczasz tą opcję:

Zwracam się z prośbą o wydanie mi orzeczenia o stopniu niepełnosprawności dla celów: *
● korzystanie z uprawnień na podstawie art. 8 ustawy z dnia: 20.06.1997r. - prawo o ruchu drogowym (Dz.U. Z 205r. Nr 108, poz. 908).

Następnie tą:

Wniosek niniejszy składam wcześniej z powodu:
pogorszenia stanu zdrowia / przedłużenia poprzedniego orzeczenia* (przedłużasz z powodu owego punktu, a nie stanu zdrowia).

Na końcu podpisujesz i składasz. Już prościej nie potrafię tego przekazać drugiej osobie. Po jakimś czasie dostaniesz pismo z datą wstawiennictwa na komisję i potem otrzymasz nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności z punktem 9 dzięki, któremu możesz otrzymać kartę parkingową.
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych