Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Renta socjalna a praca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
67 odpowiedzi w tym temacie

#41 mandacik11

mandacik11

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 205 postów

Napisano 16 lipiec 2012 - 14:19

Ja tego nie robiłem. lecz kilka dni temu przyszlo mi z zusu ze mam wyslac im zaswiadczenie o zarobkach w ciagu 7 dni i sprawa pilna. W tym tygodniu mialem to zalatwic a tu nagle przyszlo dzis pismo ze w roku 2011 nie przekroczylemdopuszczalnej kwoty przychodu dla renty socjalnej 30%przecietnego wynagrodzenia. Tylko dziwi mnie to dlaczego kazali mi to samemu zrobic skoro oni to sprawdzili
  • 0

#42 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 16 lipiec 2012 - 15:45

Tylko dziwi mnie to dlaczego kazali mi to samemu zrobic skoro oni to sprawdzili

Prawdopodobnie mają po prostu zwyczajnie bałagan albo jakieś papiery doszły w międzyczasie i sytuacja sama się wyjaśniła.
Poza tym generalnie taką informację o zarobkach wysyła pracodawca do ZUS-u, ale niekiedy nie zrobi tego na czas, albo zwyczajnie zapomni (ewentualnie coś jest nie do końca tak jak być powinno) i wtedy przychodzą ponaglenia o dostarczenie samodzielnie danego dokumentu.
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#43 suzzana

suzzana

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 54 postów

Napisano 16 lipiec 2012 - 16:11

Chciałam spróbować swoich sił w pracy ale jak to czytam to mi się odechciewa
  • 0

#44 Marta S

Marta S

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 786 postów
  • Skąd:szkoda że nie Lublin

Napisano 17 lipiec 2012 - 17:19

Chciałam spróbować swoich sił w pracy ale jak to czytam to mi się odechciewa


Teraz jest lepiej bo nie trzeba renty zawieszać , chyba że zarabia się ponad 2 tys. Także nie masz się czego obawiać.

Szczerze, to mnie denerwuje, że kiedyś jak zawiesiłam rentę to dużo osób się śmiało, że nie opłaca się pracować za niewiele ponad 1 tys zł, a teraz się raptem pracusie znaleźli.

Jak trzeba było zawiesić to zawieszałam, bo potem nie opłaca się oddawać
  • 0

www.facebook.com/niemotylica zapraszam na moją autorską stronę z wierszami . 


#45 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 17 lipiec 2012 - 21:39

Prawda jest taka, że niektórym to się pracować nie chce, mówią co ja za tysiąc złotych będę harować ? Praca za 1000 zł plus renta 500 zł i zasiłek pielęgnacyjny 153 zł w sumie dają niezłą sumkę :P Ja również od początku jak poszedłem do pracy to zawiesiłem rentę, wolę pracować i obcować z ludźmi niż siedzieć w domu z pieniążkami :P
  • 0

#46 Gość_naati88_*

Gość_naati88_*
  • Gość

Napisano 20 lipiec 2013 - 11:14

A wie ktoś może ile  dokładnie wynosi ten limit w 2013 roku, bo słyszałam, że to się trochę zmieniło... 


Użytkownik naati88 edytował ten post 20 lipiec 2013 - 11:15

  • 0

#47 Marcin2016

Marcin2016

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 05 styczeń 2017 - 20:59

Witam! Jestem na rencie socjalnej orzeczonej na 3 lata. Wiem, że można dorobić na tej rencie, wiem o limitach. Chciałbym się dowiedzieć na jakiej Umowie mogę pracować(umowa o prace,umowa zlecenie, umowa o dzieło?)tak, żeby Zus tej renty nie zabrał.


  • 0

#48 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 06 styczeń 2017 - 11:33

Witam! Jestem na rencie socjalnej orzeczonej na 3 lata. Wiem, że można dorobić na tej rencie, wiem o limitach. Chciałbym się dowiedzieć na jakiej Umowie mogę pracować(umowa o prace,umowa zlecenie, umowa o dzieło?)tak, żeby Zus tej renty nie zabrał.

 

Witaj. Wszystko zależny od pracodawcy i tego, co jest wstanie Ci zaproponować. ZUS nie określa w żadnym z przepisów, jaka ma być to umowa. Wiadomo, że najkorzystniejsza jest umowa o pracę (kwestia prawa do urlopu), a najmniej, jak dla mnie o dzieło (choć teraz mają być wszystkie ozusowane). Ale jak się nie ma pracy to się nie wybrzydza tylko bierze to, co się akurat trafi. Pilnuj tylko limitów i pracuj sobie. Powodzenia.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#49 Marcin2016

Marcin2016

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 07 styczeń 2017 - 17:11

Dziękuję bardzo za informację.
  • 0

#50 IrenaCS

IrenaCS

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 23 postów

Napisano 09 styczeń 2017 - 01:12

limity zmieniają się co 3 miesiące; są publikowane np. na stronie:

http://zus.pl/defaul...t.asp?p=1&id=52

 

Prawo do renty socjalnej zawiesza się, jeżeli zostały osiągnięte przychody w łącznej kwocie wyższej niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS do celów emerytalnych. W związku z tym, kwota przychodu uzasadniająca zawieszanie rent socjalnych wynosi w okresie:

  • od 1 marca 2016 r. do 31 maja 2016 r. 2 846,90 zł,
  • od 1 czerwca 2016 r. do 31 sierpnia 2016 r. 2 927,10 zł,
  • od 1 września 2016 r. do 30 listopada 2016 r. 2 813,40 zł,
  • od 1 grudnia 2016 r. do 28 lutego 2017 r. 2 838,60 zł.

Są to kwoty do wypłaty  brutto. Nie wlicza się tu  zasiłku pielęgnacyjnego.


  • 0

#51 kar27

kar27

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 346 postów

Napisano 30 styczeń 2017 - 08:37

Podobno nasi kochani posłowie kombinują żeby zabronić na dorabianie do renty socjalnej wiecie coś więcej na ten temat.


  • 0
karol

#52 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 30 styczeń 2017 - 14:32

Podobno nasi kochani posłowie kombinują żeby zabronić na dorabianie do renty socjalnej wiecie coś więcej na ten temat.

 

Tutaj jest wszystko na ten temat:

http://www.niepelnos.../ledge/x/446146


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#53 Dery567

Dery567

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 20 luty 2017 - 18:11

Witam,
Ja już zgłupiałem, jak to mam liczyć ;p Pobieram rentę socjalna. Jest zatrudniony na umowę o prace, wynagrodzenie 2.000 brutto.
Pytanie: Czy przekroczyłem próg 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy 1 grudnia 2016 r. do 28 lutego 2017 r. 2 838,60 zł. ???
 


  • 0

#54 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 20 luty 2017 - 19:09

Ja już zgłupiałem, jak to mam liczyć ;p Pobieram rentę socjalna. Jest zatrudniony na umowę o prace, wynagrodzenie 2.000 brutto.

 

Witaj. Skoro zarobiłeś 2000 zł brutto, a próg wynosi 2838,60, to jak mógłbyś go przekroczyć? Do kwoty 2838,60 nie wliczasz renty socjalnej tylko samo wynagrodzenie za pracę lub z innych źródeł wynagrodzenie. Na przykład zdarza się. że osoby pracują na dwóch etatach, wtedy swój przychód muszą zsumować. Pozdrawiam.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#55 DanielW20

DanielW20

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 16 czerwiec 2018 - 16:44

Jak rozumiem każdy zarobek osoby na rencie socjalnej podlega opodatkowaniu, prawda? A może jednak do kwoty wolnej od podatku nie liczymy renty socjalnej? 

 

Pytam, bo jeszcze nie pracowałem, a przynajmniej bym coś dorobił, aby pomóc rodzicom.


Użytkownik DanielW20 edytował ten post 16 czerwiec 2018 - 16:48

  • 0

#56 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 16 czerwiec 2018 - 17:03

Zaraz, zaraz., jeszcze raz. Renta socjalna jest opodatkowana. Do renty socjalnej możesz sobie dorobić. Obecnie próg przychodu wynosi:

  • od 1 czerwca 2018 r. do 31 sierpnia 2018 r. - 3236 zł.

Kwota 3236 zł to jest dochód jaki możesz dorobić do renty socjalnej. Wiele osób się myli i w tym przychodzie dodaje rentę socjalną, co jest mylące i nieprawidłowe. Wspomniana kwota to dochód, który możesz dorobić do renty socjalnej i jest to kwota brutto. Nie ma inaczej, jak tylko tak.
 
Kwoty zawsze należy sprawdzać na stronie ZUS, gdyż zmieniają się one kwartalnie:
http://www.zus.pl/sw...talno-rentowych

Spoiler


  • 1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#57 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 16 czerwiec 2018 - 20:11

Jak rozumiem każdy zarobek osoby na rencie socjalnej podlega opodatkowaniu, prawda? A może jednak do kwoty wolnej od podatku nie liczymy renty socjalnej? 

Pytam, bo jeszcze nie pracowałem, a przynajmniej bym coś dorobił, aby pomóc rodzicom.

 

Mieszają Ci się chyba dwie różnych rzeczy:

1) Kwota wolna od podatku dochodowego jest wstępnie uwzględniana przez ZUS przy wypłacaniu Ci renty. Co do zasady każdy zarobek każdego obywatela jest obłożony podatkiem dochodowym. Przepisy jednak przewidują, że pewna kwota rocznie jest z niego standardowo zwolniona. W przypadku rencistów rozlicza się to tak, że standardową kwotę wolną od podatku dzieli się na 12 miesięcy i co miesiąc mała część Twojej renty nie jest obłożona podatkiem dochodowym, tj. ZUS nie pobiera od tej części tego podatku. Dostajesz więc kilkadziesiąt złotych więcej na rękę (netto), niż byłoby bez kwoty wolnej od podatku.

 

Niedawno wprowadzono dodatkowe progi kwoty wolnej od podatku, jeśli ktoś osiąga bardzo mały dochód w ciągu roku. To „dodatkowe” zwolnienie będziesz mógł ewentualnie wykorzystać kiedy będziesz wypełniał PIT za dany rok. Bo wtedy będzie wiadomo, ile dokładnie zarobiłeś w ciągu roku. ZUS oczywiście tego nie wie naprzód, więc stosuje standardową kwotę wolną od podatku.

 

Kwota wolna od podatku ma z pracą tyle wspólnego, że gdybyś podjął pracę, Twoja wypłata po odprowadzeniu podatków (netto), będzie trochę niższa niż u pracowników, którzy nie są rencistami. Im kwotę wolną będzie uwzględniał pracodawca w pensji, a Tobie nie (bo uwzględnia ją już ZUS).

 

2) Limit zarobków powodujący zawieszenie renty

Po pierwsze nie wszystkie źródła dochodu liczą się do limitu zarobków, który powoduje zawieszenie renty socjalnej. Najpowszechniejszym wyjątkiem jest dochód z umowy o dzieło z osobą, która nie jest jednocześnie Twoim pracodawcą (nie masz z nią umowy o pracę). Z takiej umowy możesz zarobić i 10 000 zł miesięcznie, a renta będzie niezawieszona. Ale większość klasycznych umów (np. o pracę, zlecenie) podlega temu limitowi.

 

Po drugie limit dotyczy zarobków poza rentą. To znaczy że ze wszystkich źródeł wliczanych do limitu możesz zarobić maksymalnie pewną sumę brutto. Kwota wolna od podatku dochodowego nie ma z tym nic wspólnego.

 

Jasne?


Użytkownik Boginka edytował ten post 16 czerwiec 2018 - 20:16

  • 2

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)


#58 Marek027

Marek027

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 29 lipiec 2018 - 22:34

Hej mam pytanie a czy nagrody specjalne i trzynaste pensje też wpływają na zawieszenie lub zmniejszenie renty?? :)  Pozdrawiam 


  • 0

#59 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3581 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 30 lipiec 2018 - 17:37

Z tego co wiem, to tak, bo wypłacanie tych pieniędzy wynika z umowy o pracę. Jeżeli się mylę, proszę mnie poprawić.


  • 1

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#60 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 30 lipiec 2018 - 17:58

W takim razie odpowiem krótko. Tak, potwierdzam słowa Mardera i tylko dodam, że wszystko, co wynika z umowy, a także (reszta poniżej):
http://www.zus.pl/sw...tow-i-rencistow

 

Dodatkowo:

http://serwisy.gazet...-pieniezne.html


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych