Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Renta socjalna a praca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
67 odpowiedzi w tym temacie

#1 tetrus77

tetrus77

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 48 postów

Napisano 24 styczeń 2011 - 10:08

Witam

Chce podjąć prace na "Umowę zlecenie" i mam pytanie odnośnie renty socjalnej.
Z racji tego, ze nie będę miał stałej pensji miesięcznej tylko wynagrodzenie za wykonana prace, zastanawiam się co zrobić z renta socjalna? Czy mając rentę socjalna i przekraczając dozwolony próg dorobienie, będę musiał rentę za dany miesiąc oddać czy mam ja zawiesić?
Nie chciał bym jej zawieszać, gdyż później mogą być problemy z jej odwieszeniem. Przepisy na to pozwalają, tyle, ze my żyjemy w dzikim kraju i przepisy sobie a życie sobie. Spotkałem się osobiście z dwoma a słyszałem o kilku przypadkach, gdzie zawieszono rentę socjalna a później były problemy z jej odwieszeniem.
Dlatego wolał bym ja zwracać za miesiąc w którym przekroczył bym próg i mieć ciągle prawo do renty. Jest taka możliwość?

Czy będąc zatrudnionym na "Umowę zlecenie" zatrudnionym sam muszę opłacać składkę na ZUS, ubezpieczenie, podatek czy odprowadza, to zleceniodawca?


Pozdrawiam
Tomasz
  • 0

#2 pragmatyk_liryczny

pragmatyk_liryczny

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 169 postów

Napisano 24 styczeń 2011 - 13:55

Witam

Chce podjąć prace na "Umowę zlecenie" i mam pytanie odnośnie renty socjalnej.
Z racji tego, ze nie będę miał stałej pensji miesięcznej tylko wynagrodzenie za wykonana prace, zastanawiam się co zrobić z renta socjalna? Czy mając rentę socjalna i przekraczając dozwolony próg dorobienie, będę musiał rentę za dany miesiąc oddać czy mam ja zawiesić?
Nie chciał bym jej zawieszać, gdyż później mogą być problemy z jej odwieszeniem. Przepisy na to pozwalają, tyle, ze my żyjemy w dzikim kraju i przepisy sobie a życie sobie. Spotkałem się osobiście z dwoma a słyszałem o kilku przypadkach, gdzie zawieszono rentę socjalna a później były problemy z jej odwieszeniem.
Dlatego wolał bym ja zwracać za miesiąc w którym przekroczył bym próg i mieć ciągle prawo do renty. Jest taka możliwość?

Czy będąc zatrudnionym na "Umowę zlecenie" zatrudnionym sam muszę opłacać składkę na ZUS, ubezpieczenie, podatek czy odprowadza, to zleceniodawca?


Pozdrawiam
Tomasz


W przypadku umowy zlecenia też trzeba pilnować limitu, bo w przypadku rencistów socjalny jest tak, że nie można przekroczyć 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy (obecny limit wynosi 961 zł i warto go sprawdzać na bieżąco w ZUS-ie). Umowa zlecenie też może spowodować zawieszenie renty socjalnej jeśli przekroczy się limit. Jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej to rozliczenia z ZUS (opłacanie składek robi twój pracodawca), a jakbyś miał swoją działalność to robiłaby to twoja księgowa :-)

A teraz sedno twojego pytania na podstawie przykładu.
Umowa zlecenie ma np. opiewać na 9 tyś. zł. Czyli kwota przekracza limit. Co prawda kwota umowy wynosi 9 tyś. ale jeśli wypłacana będzie w miesięcznych ratach po 750 zł, to limitu nie przekraczasz. I wtedy unikasz tego problemu.

Jeśli będziesz już w bazie ZUS-u, to co jakiś czas będą sprawdzać twoje dochody. Jeśli przekroczysz limit to ZUS wyda decyzje o zwrocie renty za te miesiące w których przekroczysz limit. Trzeba więc na to uważać.

Tutaj masz jeszcze link do ustawy o rencie socjalnej: http://www.abc.com.p...u/2003/1268.htm
A tutaj strona ZUS o limitach:
http://www.zus.pl/de...t.asp?p=1&id=52

Powodzenia! :)
  • 0
Nie jesteś dzieckiem specjalnej troski. Jesteś obywatelem i tego się trzymaj!

#3 tetrus77

tetrus77

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 48 postów

Napisano 24 styczeń 2011 - 17:53

Jeśli będziesz już w bazie ZUS-u, to co jakiś czas będą sprawdzać twoje dochody. Jeśli przekroczysz limit to ZUS wyda decyzje o zwrocie renty za te miesiące w których przekroczysz limit. Trzeba więc na to uważać.


Co do zwracania renty, to mnie nie przeraza. Moge ja zwrocic za dany miesiac jesli przekrocze limit. Chodzi mi tylko o to, zeby jej nie zawieszac na jakis okres, bo z odwieszeniem roznie moze byc. W mojej miejscowosci jedna osoba tak zrobila i teraz walczy z ZUSem, bo ten nie chce odwiesic renty twierdzac, ze skoro pracowal, to jest zdolny do pracy.
Wiec pracujac i przekraczajac limit ZUS bedzie kazal zwrocic mi rente za dany miesiac a ja bede mogl ja nadal pobierac? :)
  • 0

#4 Marta S

Marta S

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 786 postów
  • Skąd:szkoda że nie Lublin

Napisano 24 styczeń 2011 - 18:49

dokładnie tak. tylko oddajesz rentę w kwocie brutto. jak zaczynałam pracę i nie od razu zawiesiłam socjalkę to pote3m w grudniu przyszło pismo z Zus żeby oddać pobraną rentę w kwocie brutto.
  • 0

www.facebook.com/niemotylica zapraszam na moją autorską stronę z wierszami . 


#5 martini

martini

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 9 postów

Napisano 25 styczeń 2011 - 13:00

jak to w końcu jest
że zus po zawieszeniu RS robi problemy
to jakaś paranoja
skoro w ustawie wyrażnie jest napisane że można dorobić te 30%
czyli jak ktoś pracuje i się mieści w limitach to dla zusu jest ok
ale po przekroczeniu i zawieszeniu renty potem przy odwieszeniu już nie jest ok i trzeba człowieka zmieszać z podłożem :/
eech Polska to dziki kraj ciągle :/
  • 0

#6 Gość_Romek._*

Gość_Romek._*
  • Gość

Napisano 25 styczeń 2011 - 15:16

Ja zawieszalem i nie bylo zadnych problemow.Kto mial jakies problemy?Skonczyla mi sie umowa o prace,poszedlem do ZUSu i od nastepnego miesiaca mialem przywrocone swiadczenie - gladko i bez zadnych przeszkod.
  • 0

#7 Lenio

Lenio

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 245 postów

Napisano 25 styczeń 2011 - 17:08

Kwestia wygląda tak jeśli przekraczasz limit 30% ŚK to masz obowiązek zawiadomić ZUS. Jeśli tego nie zrobisz to najpóźniej do lutego kolejnego roku się o tym dowiedzą i każą Ci zwrócić. Jeśli masz grupę czasową to "za kare" że pracujesz na kolejnej komisji mogą Ci zmienić orzeczenie i odebrać rentę. Jeśli masz rentę na stałe to zawieszają i odwieszają bez większych problemów. A to dlatego, że nie ma komisji lekarskiej na której mogli by Cię "uzdrowić".
  • 0

#8 kasia30149

kasia30149

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 9 postów

Napisano 30 marzec 2011 - 11:40

Witam mam pytanie pobieram rente socjalną i chciałabym się dowiedzieć ile mogę dorobić brutto żeby ZUS nie zabrał mi renty? jakie sa limity? gdzie mogę znaleść informacje? kasia
  • 0

#9 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 30 marzec 2011 - 17:34

Poczytaj trochę forum to znajdziesz a nie od razy tworzysz nowy post
  • 0

#10 Nutka35

Nutka35

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 54 postów

Napisano 31 marzec 2011 - 08:16

kasia30149 wiadomości o które pytasz znajdziesz na stronie zus w zakładce emerytury i renty, http://www.zus.pl/de...t.asp?p=1&id=52

Pozdrawiam
  • 0

#11 michal_pietrzykowski

michal_pietrzykowski

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 372 postów
  • Skąd:zachodniopomorskie

Napisano 03 kwiecień 2011 - 08:58

Co do umowy o zlecenie a o prace. To i tak musisz sobie wstrzymać rente socjalną ze względu na przekroczony dochód miesięczny.
  • 0

#12 ciiekawy

ciiekawy

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 287 postów

Napisano 05 kwiecień 2011 - 02:01

Mam to samo pytanie tylko dotyczyłoby to umowy o dzieło.

Pytanie do ludzi, którzy bardzo dobrze znają prawo.

Czy przy rencie socjalnej zakładając,że limit który można dorobić byłby przekroczony to gdy jest umowa o dzieło to trzeba wieszać rente socjalną czy nie trzeba ?

Zadaję to pytanie bo ZUS twierdzi (dzwoniłem do ZUS i o to pytałem),że nie trzeba wieszać renty socjalnej przy umowie o dzieło bo nie ma ubezpieczenia więc ZUS nie kazuje w tym przypadku wieszać renty socjalnej przy umowie o dzieło.

Z kolei gdzieś czytałem,że przepisy prawa podatkowego które stosują chyba Urzędy Skarbowe mówią o tym,że jeśli limit się przekroczy to trzeba tą rente wieszać.

Pomocy, jak to w końcu z tym jest ?
Trzeba wieszać rente socjalną przy umowie o dzieło czy nie ?

nr 5 niżej cytowanej ustawy mówi,że - fragment zacytowany, niżej całość.
lub osiągania przychodów z tytułu umowy najmu, - fragment podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy umowa o dzieło jest tym co w ustawie w punkcie nr 5 jest określone jako "...innych umów o podobnym charakterze opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne." - pod to podchodzi umowa o dzieło i w związku z tym nie trzeba wieszać renty socjalnej czy nie ?


Ustawa, właściwie jej fragment.
Art. 10. 1. Prawo do renty socjalnej zawiesza się w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.
2. Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, o której mowa w ust. 1, uważa się zatrudnienie, służbę, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 i 6 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie działalności pozarolniczej.
3. Za przychód, o którym mowa w ust. 1, w przypadku prowadzenia działalności pozarolniczej uważa się przychód stanowiący zadeklarowaną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887, z późn. zm.2)), zwanej dalej "ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych".
4. Za przychód, o którym mowa w ust. 1, uważa się również kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.

5. Prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu w razie osiągania przychodu innego niż wymieniony w ust. 1-4, zaliczonego do źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.3)), z zastrzeżeniem art. 9 ust. 1 i 2, lub osiągania przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

6. Prawo do renty socjalnej zawiesza się za miesiąc, w którym zostały osiągnięte przychody, o których mowa w ust. 1-5, w łącznej kwocie wyższej niż 30 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych.
7. Osoba pobierająca rentę socjalną lub jej przedstawiciel ustawowy są obowiązani niezwłocznie powiadomić organ wypłacający rentę socjalną o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do renty socjalnej. Powiadomienie następuje w formie pisemnego oświadczenia. W przypadku gdy składki na ubezpieczenia społeczne są odprowadzane przez płatnika składek, osoba pobierająca rentę socjalną jest obowiązana do przedstawienia zaświadczenia określającego kwotę przychodu.
8. Organ wypłacający rentę socjalną może wystąpić do urzędu skarbowego o przekazanie informacji o wysokości przychodów objętych podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne lub informacji o opodatkowaniu działalności na zasadzie karty podatkowej w celu dokonania weryfikacji oświadczenia złożonego przez osobę pobierającą rentę.
9. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ogłasza w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", w terminie do 14. dnia roboczego drugiego miesiąca każdego kwartału kalendarzowego, kwotę przychodu, o której mowa w ust. 6, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek groszy.
  • 0

#13 Tijaa

Tijaa

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 52 postów

Napisano 08 kwiecień 2011 - 20:18

Też jestem tego samego zdania, że pobierając rentę socjalną i pracując na umowę o dzieło nie trzeba zawieszać renty. Jak chcecie coś wiedzieć konkretnie najlepiej mieć to na piśmie. Proponuje zwrócić się do ZUS z pisemnym zapytaniem.

Tetrus, odpowiadając na twoje pyt. cyt." Czy będąc zatrudnionym na "Umowę zlecenie" zatrudnionym sam muszę opłacać składkę na ZUS, ubezpieczenie, podatek czy odprowadza, to zleceniodawca?"
Twój zleceniodawca po części odprowadza za Ciebie składki po części Ty, tak samo się to odbywa jak przy umowie o prace. Składka chorobowa jest dobrowolna w całości finansowana z Twojej kieszeni, możesz nie przystąpić to tego ubezpieczenia. Składka zdrowotna - jeśli jest taka możliwość możne być zaniżona do zaliczki na podatek dochodowy i wyniesie 0.
  • 0

#14 damikss

damikss

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 121 postów

Napisano 18 kwiecień 2011 - 17:19

mam pytanie :)
W środę mam zdalna rozmowę o prace w firmie http://www.tense.pl
(może ktoś ma jakieś doświadczenia z nimi i wie coś na ich temat)

Praca ma być 25 godzin tygodniowo i zarobek 1000żł brutto.(ile to na ręke wyjdzie?:)
Pobieram rentę socjalna i z tego co widzę na stronie zus http://www.zus.pl/de...t.asp?p=1&id=52

że przychód nie może przekroczyć od 1 marca 2011 r. do 31 maja 2011 r.


1031,50 zł
Czyli się ten zarobek mieści.

Tylko skąd ja mam wiedzieć jaki limit będzie od maja jęsli np teraz podpisze umowę na 1000 zl brutto a się okaże ze od maja limit zusowski sie zmieni i zabiorą mi rentę.
  • 0

#15 Nutka35

Nutka35

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 54 postów

Napisano 18 kwiecień 2011 - 20:49

Jak miałam umowę na 900 zł brutto, to na rękę było 640, coś około. Więc jak będziesz miał na 1000 zł to parę złoty więcej wyjdzie.
Fakt, że od następnego kwartału kwota może być mniejsza, ale nie koniecznie. Jak tak wyjdzie to za dany miesiąc będzie trzeba zwrócić rentę, zanim zmienisz umowę. Chyba że w pracy pójdą ci na rękę i zmienią wysokość wynagrodzenia, zanim zapłacą składki od wynagrodzenia. Ale z tym jest trochę bałaganu i jak ktoś nie chce, nie pójdzie na rękę. Ale są chyba jeszcze ludzie którzy idą na rękę pracownikowi...

Może będzie można się dogadać. Musisz tylko pilnować wysokości limitu :) wysokości limitów są podawane troszkę przed końcem kwartału... trzeba śledzić ...
  • 0

#16 damikss

damikss

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 121 postów

Napisano 18 kwiecień 2011 - 21:25

Czyli uczciwie w tym kraju sie nie da.
zawsze zastanawialo mnie dlaczego skoro z renty państwo potracą 71 zl na podatki ubezpieczenie to robi to ponownie i z pensji. Czyli płacone jest to samo dwa razy.
  • 0

#17 Nutka35

Nutka35

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 54 postów

Napisano 19 kwiecień 2011 - 05:50

Ja nie powiedziałam nic żeby robić coś nieuczciwie. Ja zawsze jestem uczciwa i nikogo nie namawiam do łamania przepisów...
  • 0

#18 damikss

damikss

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 121 postów

Napisano 19 kwiecień 2011 - 09:49

Czyli jeśli za dany miesiąc przykładowo limit przekroczę o 10 zł to muszę zwrócić cala rentę 540 zł? z dany miesiąc przekroczenia dobrze zrozumiałem>?
  • 0

#19 Nutka35

Nutka35

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 54 postów

Napisano 19 kwiecień 2011 - 11:42

Tak niestety... Ja musiałam zwrócić całą rentę za dany miesiąc. Chyba że coś się zmieniło, ale nie sądzę...
  • 0

#20 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 19 kwiecień 2011 - 12:50

Sprawiedliwy - nieżywy taka jest prawda w naszym pięknym kraju nad Wisłą.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych