Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Działalność gospodarcza ON - a składka zdrowotna. Poszukuję informacji


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Darek_B

Darek_B

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 66 postów

Napisano 23 sierpień 2010 - 08:15

Witam
Może akurat ktoś z Was wie coś na temat składek ZUS ?
W 2008 r zarejestrowałem działalność gospodarczą w formie ,,RYCZAŁT,, ( usługi , naprawy elektryczne ). Opłacałem regularnie składki ZUS. Jako rencista 3 grupy ( na stałe ) Pfron zwracał mi na konto połowę składki na ubezpieczenie społeczne ( wtedy obniżone – okres 2 letni ) Składkę zdrowotną płaciłem w całości (też obniżoną – ale PFRON nie refundował )
Z powodu pogorszenia się stanu zdrowia sierpień 2009 zawiesiłem działalność. Przeszedłem 4 operacje i komisją lekarską ds. orzekania o niepełnosprawności zostałem zaliczony do ,,Znacznego stopnia niepełnosprawności na stałe,, Wcześniej nie miałem żadnego stopnia poza rentą 3 grupy. Niestety z renty i zasiłku nie da się wyżyć bo to grosze i mam zamiar gdy już dojdę do siebie odwiesić działalność. Wiadomo że już nie zarobię za wiele ze względu na uszczerbek na zdrowiu, ale własna działalność da mi ten komfort że gdy lepiej będę się czuł to będę pracował , gdy gorzej to nie – co gdy pracował bym u kogoś czy w firmie nie dało by mi tej możliwości.
Odwieszając działalność wiem że już nie będę miał 2 letniego okresu płacenia obniżonych składek, ale dostałem stopień znaczny którego nie miałem.
Na stronach PFRONU piszą coś ( ale dla mnie nie jasne ) że ON prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą zaliczona do umiarkowanego, lub znacznego stopnia niepełnosprawności jest zwolniony z płacenia składki zdrowotnej ( pod warunkiem że nie przekracza określonego dochodu 30% najniższej średniej miesięcznej ) Opłaca tylko składkę społeczną którą w połowie refunduje PFRON- po przesłaniu ich druku.
Może ktoś z Was orientuje się lepiej w tym temacie ? A i jak to się ma do tego że już w PFRON-ie jestem zarejestrowany jako rencista 3 grupy, ale jeszcze bez statusu stopnia ON.
Czy to się nie gryzie z rentą z ZUS ? Jeśli odwieszę działalność to dopiero za 3- 4 mieś. Czy na nowo muszę się rejestrować w PFRONIE jako ON o stopniu znacznym, czy muszę w ZUS złożyć zaświadczenie że mam stopień znaczny i proszę o zwolnienie ze składki zdrowotnej?
Przez ten czas od operacji i rekonwalescencji chciałbym to dograć i wiedzieć na czym stoję,
Bo jeśli musiał bym opłacać obie składki to lipa bo na ten ZUS nie zarobię.
Bardzo proszę o Wasze opinie bo na tych stronach PFRONU wszystko napisane jest tak zawile że po prostu tego nie rozumiem. Z kolei na czarno nie mam zamiaru pracować.
Pozdrawiam serdecznie i liczę że ktoś z Was będzie umiał mi jakoś wytłumaczyć tak po prostu jak chłop krowie na rowie 
:-( bo ja mało kumaty jestem...
  • 0
Żyj tak aby nikt nigdy przez Ciebie nie płakał.

#2 rodys

rodys

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 842 postów
  • Skąd:bierze pieniądze na alkohol?

Napisano 23 sierpień 2010 - 10:44

Mogę odpowiedzieć na część Twoich pytań. Mam "znaczny stop. niep.", przez jakiś czas prowadziłem działalność i składki na ZUS nie płaciłem. Płaciłem tylko i wyłącznie składkę NFZ. Była to podobna do Twojej działalność usługowa (na podstawie przepisów ustawy z 2.07.2004 o swobodzie działalności gospodarczej).

Przepisy zmieniły się w 2006 roku. ZUS dobrał się do portfeli dorabiających na "działalności gosp."rencistów. Jednak sprawa nie jest beznadziejna, jeżeli masz małą rentę i mało na działalności zarabiasz.

Jeżeli masz prawo do niskiej renty ZUS to składki na ZUS z tytułu samozatrudnienia nie płacisz (tak jak przed 2006 rokiem). Są jednak pewne warunki (kryterium dochodowe). Przeczytaj punkt 5 http://www.abc.com.pl/problem/1279/2

Żeby się pozbyć kryterium dochodowego to możesz założyć nową firmę, albo zmienić formę prawną starej tak. składkom ZUS nie podlegają renciści działający w przedsięwzięciach: "spółka jawna", "sp. komandytowa" i "sp. partnerska" lub "jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością".

Co prawda założenie każdej z tych spółek kosztuje powyżej półtora tysiąca złotych. Dochodzi też wiele dodatkowych formalności, ale w niektórych sytuacjach warto. Bez prawnika się nie obejdzie.
  • 0

KNP



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych